ESB nedir?

ESB; SOA mimarisinin uygulanması için bir kalıp görevini gören, çeşitli altyapısal hizmetleri sunan, heterojen ortamlarda dahi çalışabilen, bu sayede entegrasyonu kolaylaştıran hafif bir altyapı mimarisidir. ESB ile birlikte kurumlar mevcutta varolan uygulamaları arasındaki entegrasyon yapılarını yeniden şekillendirmektedirler. Buna göre “Legacy” adı verilen kurum içerisindeki eski uygulamalara yatırım kaybı olarak bakılmamaktadır.

Bu uygulamalardan modüler servisler üretilerek bir yandan uygulamalar arasındaki entegrasyon ihtiyaçları giderilirken diğer yandan servis odaklı yeni bir hizmet mantığına geçilmektedir. Yukarıdaki resimde ESB’nin SOA’yi nasıl bir kalıp haline soktuğu görülmektedir. Bu resme göre servisler sadece ESB’ye bağlı olup, birbirlerinden ESB sayesinde soyutlanmış, dolayısıyla birbirlerinden bağımsız hale gelmiştir. İhtiyaç dahilinde servisler ESB üzerinden tüketilmekte olduğundan kullanıcının o servisin nerede nasıl ve kurulu olduğundan habersizdir.

Sadece bu durum bile sizi KVY kullanmaya başlama konusunda özendirmeli. Eğer bir gün sistem yeniden yazılsa, şirket el değiştirse, hatta kurum içi bölümler tekrardan bölünse bile değişime ayak uydurmak KVY ekibinin görevidir. Kurumdaki başka hiç bir sistemin bu değşikliklerden haberi bile olmaz çünkü KVY ile kullandıkları arabirim aynı kalacaktır. Böyle bir servis yazmak iyi bir fikir değil ama zaman zaman istemci (client) uygulamaların bu türden toplanmış ve özetlenmiş bilgiye ihtiyacı oluyor. İşte bu belirli istemci için en iyi bileşik veriyi getirecek en kral atomik servisi seçecek olan da gene KVY ekibidir.

Bir zaman sonra tüm organizasyonun kafasına dank edecek gerçeklik şudur; Bu işin tablolar, dosyalar, fonksiyonlar, rutinler, kayıtlarla falan bir ilgisi kalmamıştır. Bu artık ilginç, tekrar kullanılabilir ve atomik servisleri merkeze alan bir mimari meselesidir. İnsanlar artık uygulamaların ve sistemlerin birbirine nasıl bir şeyler göndereceği konusunda düşünmeyecekler. KVY sistemini, kendi sistemlerinde kullanabilecekleri ilginç servisler olarak görecekler. Ve bundan sonra hangi servisi kimin sunduğuyla ilgilenmeyecekler, kendi sistemleri sadece KVY ile ilgilenecek. Bu, sabır, koordine bir çaba ve zaman alacak bir süreç ancak yapılabilir bir şey.

esb

Tümleşik sistemlerde servisleri çağırmak ve kullanmak, artık Kurumsal Veri Yolu’nun (ESB) işine dönüşüyor. Bu şekilde, genellikle KVY kullanarak sadece bir arayüz ve bir erişim metodu yazmak yeterli oluyor. Eğer yukarıdaki diyagramdaki gibi 8 sisteminiz varsa, yaratılacak, bakımı yapılacak ve idare edilecek, 16 adet ara birim oluşacaktır. Eğer KVY olmasaydı, her sistemin birbiriyle konuştuğunu varsayacak olsak 56 adet ara biriminiz olması gerekirdi. 40 adet daha az ara birim demek daha az para ve zaman harcamak demek. Cuma günlerinizin neden daha kasıntılı geçtiğinin de bir sebebi aynı zamanda.

ESB'nin görevleri nelerdir?

• ESB’ler dağıtık Servisleri birleştirmeye, çalıştırmaya ve yönetmeye yarar.
• ESB’ ler dağıtık çalışma, standartlara dayanan entegrasyon ve kurumsal bir altyapı sunar.
• Geleneksel sistemler sıkı semantik bağlarla kurulmuştur, zincirinin bir halkası kırılırsa tüm zincir kırılmış olur. Oysa ESB’ler semantik dönüşümlerini mümkün kılar.
• ESB fiziksel bağlantıları soyutlaştırır böylelikle konum bağımsızlığı kazanılır.
• ESB içinde süreçlerini uygulayabilecek yada iş mantığını uygulayabilecek araçlar bulunabilir.
• ESB içeriğe göre akilli mesaj yönlendirmesi yada filtreleme bulundurabilir.
• ESB’ler farklı protokollerle mesajlaşmayı destekler. Bir protokolden diğerine dönüşümü sağlayabilir.
• Sadece SOAP mesajlarını değil, farklı mesaj tipleriyle de çalışabilir.
• Servislere Güvenlik hizmetleri sağlayabilir onları koruyabilir.
• Hizmet Seviyesi Anlaşmalarına (SLA) dayanarak servisleri gözlemleyebilir ve alarmlar oluşturabilir.

ESB'nin faydaları nelerdir?

• Entegrasyon maliyetlerinde tasarruf sağlar
• Toplam sahip olma maliyetlerinde tasarruf sağlar.
• Daha kısa servis geliştirme zamanları sağlar.
• Kurumsal süreç otomasyonu için altyapının oluşturulması sağlar.
• Kurumda var olan uygulamaların kolayca servis haline dönüştürülmesini sağlar.
• Servislerin kolaylıkla farklı protokollere açılımını sağlar (Protokoller arası geçişlilik).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç