Eroin nedir?

Bir morfin türevidir. Kimyadaki adı «diastilmorfin» dir. Morfin gibi bir analjezik olmakla beraber, etkisi ondan kat kat fazladır. Fakat solunum sistemine büyük zararlar verdiği için, analjezik olarak kullanılmaz. Eroin düşkünlerinin tedavisi çok zordur. Bu yüzden faydalarına rağmen birçok ülkelerde yapımı ve memlekete sokulması yasaklanmış veya kayıtlanmıştır. Beyaz billurlu toz halindedir. Umumiyetle klorhidrat tuzu halinde bulunur.

Morfine çok benzer. ağrı kesici etkisi morfinden yüksektir. Uyuşturucu etkisi başladıktan sonra 3-4 saat sürer. öksürük ve solunum merkezi üzerinde yaptığı deprasyon (baskılama) morfinin ve kodeininkinden güçlüdür. 10-20 miligramlık bir doz solunum merkezi ile ortak vazomotor merkezi felce uğratır ve şok görülür. İshali önleyici ve kabızlık yapıcı etkisi morfinden zayıftır. Fakat öforik etkisi (sarhoş edici, aşırı hareketlilik, saldırganlık, neşe etkisi) morfininkinden iki kat daha güçlüdür.

Kısa zamanda kolaylıkla alışkanlığa yol açar. Eroine karşı bağımlılığı olanların tedavisi, morfin alışkanlığı olanlardan çok daha fazla güçlük gösterir. Eroin müptelalarına eroinman ismi verilir. Bu kişilerde aşırı taşkınlık görülür. Oldukça pahalı olduğundan esrara oranla daha az kullanılır. enfiye gibi buruna çekenler olduğu gibi, derisine şırınga edenler de vardır. ABD’de uyuşturucu kullananların % 75’inin eroin kullandıkları tahmin edilmektedir. Eroinin ilaç olarak kullanılması dahi kanunlarca men edilmiştir. Eroinmanlar psikiyatri kliniklerinde özel bir tedaviye muhtaçtırlar.

Damar yoluyla kullanımlarda, çok kısa sürede hızlı etki yapmaktadır. içildiğinde ya da burundan çekildiğinde tepe etkisini, 10 ila 15 dakika içinde göstermektedir. Etkisi 4-6 saat kadar sürdüğünden, kişi günde 3-4 kez eroin kullanmak zorunda kalır. Burundan çekerek ya da içilerek eroin alma, damardan enjeksiyon yolu gibi yoğun bir “etki” (rush) üretmese de; NİDA araştırmacıları eroinin üç kullanım şeklinin de bağımlılık yapacağını doğruladılar. Ulusal verilere göre eroin kullanıcılarının en geniş gruplarından biri, 30 yaşın üstünde olmaya devam etmektedir.

Eroinin tarihçesi

Eroin maddesi ilk olarak 1874 yılında Londra’da bir üniversitenin tıp fakültesinde çalışan İngiliz bir kimyacı tarafından sentez edilmiştir. O zamanlarda morfini çeşitli asitlerle birleştirmek üzere deneyler yapılmaktaydı. Morfin maddeleri bir fırın içerisinde saatler boyunca kaynatılmıştır. Morfin maddesinin daha etkili asetilenmiş çeşidi olan diasetil morfin böylelikle ortaya çıkmıştır. Bu bileşen daha sonra Manchester’daki bir üniversitenin tıp fakültesinde analiz için yollanmış ve neticesinde gelen raporda detaylar şu şekilde açıklanmıştır: “Dozlar, genç tavşan ve köpeklere enjekte edilmiştir ve neticesinde bitkinlik, korku, uyku hali hızla görülmüştür.

Bunun dışında hassaslaşan gözler, tükürük salgılamada artış, kusmaya yatkınlık görülmüştür ama kusma gerçekleşmemiştir. Soluk alışverişi ilk etapta hızlanmış ardından yavaşlamıştır. Son olarak da kalp atışları yavaşlamıştır ve normal dışında çalışmaya başlamıştır.’’ 1898 ve 1910 yılına kadar eroin bağımlılık yapma formuyla morfin ismiyle pazarlandı. Ayrıca bu yıllarda çocuklar için öksürük ilacı olarak da satışa sunulmuştur. Almanya’nın birinci dünya savaşından yenilmiş olarak çıkması neticesinde aspirin ve eroin gibi maddelerin tescil hakkı kaybedilmiştir.

ABD’de 1914 yılında bir senato tarafından eroin tüketim ve dağıtımını kontrol altına almak amacıyla kabul edilmiştir. Yasalara göre eroinin tıbbi nedenlerden dolayı reçetelendirilip satışının yapılmasına izin verilmekteydi. Bununla beraber bağımlı olan kişiler, çeşitli yöntemlerle eroin elde etmeye devam edebilmişlerdir. Bunun da önüne geçebilmek için 1924 yılında bu senato eroinin satışını, üretimini ve ithalatını kesin olarak yasaklamıştır.

Eroinin kimyasal özellikleri

Afyonun ingilizce karşılığı “opium”dur. Afyon ve benzeri maddelerin tümüne “opioid” adi verilmektedir. Eroin de afyon haşhaşından elde edilen ve uyuşturucu özelliği taşıyan bir maddedir. Büyük oranda bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Opiodlar arasında afyon sakızı, morfin, kodein de sayılabilir.

Eroinin sokak isimleri

Mal, beyaz toz, beyaz kelebek, kağıt üstü, h(eyç), junk, staff, charlie, kireç, kar, cevher, kız, beyaz peynir, ilaç, something vb. eroin için kullanılan diğer adlardır.

Eroinin zararları nelerdir?

Eroin kullanımının hemen ardından kişiye zindelik hissi verir. Vücutta sıcaklanma, deri üzerinde kızarıklık, ağızda kuruluk, kollar ve bacaklarda halsizleşme görülmektedir. İlk hislerin kaybolmasının ardından kullanan kişilerde uyur uyanık bir hal görülür. Merkezi sinir sistemine etki eden eroin, kullanan kişilerde zihinsel bulanıklığa sebep olur. Eroin kullanımı neticesinde solunum yavaşlamaya başlar ve yetmeyecek seviyeye ulaşabilir. Sık sık kullanımın ardından zedelenmiş damarları olanlar, eroini enjekte ettikçe deri enfeksiyonlarına ve çıbanlara maruz kalabilirler.

İğnelerin ortak kullanılması, hijyenden uzak kalınmasıyla da hepatit virüsüne yakalanma ihtimali ortaya çıkmaktadır. Eroin kullanmanın en ciddi yan etkilerinden bir tanesi aşırı doz alınması durumunda ölümlere neden olmasıdır. Dünyada birçok kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Kullanıcılar, kullanmaya başlayana kadar ne kadar etkili olduğunu anlayamaz. Eroin maddesi genellikle nişasta, kinin, kargabüken özü gibi tehlikeli zehirlerle karıştırılmaktadır. İçeriklerinin tam olarak bilinmemesi nedeniyle az kullanılan eroin bile aşırı doz etkisi yaratabilir ve ölümlere neden olabilir.

Sözlükte "eroin" ne demek?

1. Morfinden kimyasal yolla elde edilen uyuşturucu bir madde.

Eroin kelimesinin ingilizcesi

n. heroin, dynamite, snow, horse
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç