Eredevisie nedir?

Eredivisie Hollanda’nın en üst klasman ligidir. Eredivisie, Flemenkçe’de ”Onur Ligi” anlamına gelir. Eredivisie, 1956 yılında kurulan ligde 18 takım mücadele etmektedir.

Bu 18 takımlı ligi ilk sırada bitiren doğrudan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı kazanıyor. Ligi ikinci sırada bitiren takım ise UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme turundan başlayıp guruplara kalabilme mücadelesi veriyor. Ligi üçüncü ve dördüncü bitiren kulüpler ise UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etme şansı elde ediyorlar.

Bu sıralama değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenlik Hollanda Eredivisie’de elde edilen başarılar ile ülkelerini Avrupa kupalarında temsil eden takımların elde edecekleri başarılar doğrultusunda kaç adet takımın UEFA Şampiyonlar Ligi’ne kaç adet takımın da UEFA Avrupa Ligi’ne gideceğini belirler.

Hali hazırda Hollanda Eredivisie Avrupa ligler sıralamasında 9. sırada yer almaktadır.  Bu da Hollanda’nın 2 UEFA Şampiyonlar Ligi, 3’de UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak külüp kotasıdır. Eredivisie’de yer alan 18 takımdan her biri diğerleri ile ikişer adet maç yaparlar. Bu maçlardan biri içi sahada diğeri ise dış sahada olur.

Her bir galibiyet 3 puan ile ödüllendirilir beraberlikler ise 1 puanla ödüllendirilir. 18’li takımlı ligde son sıralamada yer alan son 3 takım yani 18, 17, 16’nci takımlar küme düşerler. Eredivisie’de en başarılı takım AFC Ajax takımıdır. Ajax Eredivisie’yi 33 kez kazanarak kırılması imkansız denilebilecek bir rekora imza atmıştır. PSV Eindhoven ise AFC Ajax’ı takip eden ikinci takımdır; PSV’nin şampiyonluk sayısı ise 21’dir. Bu iki kulüp dışında Feyenoord, AZ Alkmaar, FC Twente’de Eredivisie’nin en başarılı takımları arasında gösterilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç