Epitel nedir?

Epitel, farklı özellik ve görevlere sahip hücrelerin bir araya gelerek farklı görevler üstlenmiş olan dokular oluşturmasıdır.

Epiteldokusu epitel hücrelerinden kurulmuş olan ve vücudun iç ve dış yüzeylerini örten bir dokudur. Epitel hücreleri ya tek ya da çok katlı bir yapı oluşturacak biçimde dizilirler. Epitel hücreleri özellikle vücudun iç ve dış yüzeylerini örterler, çeşitli bezlerin yapısına katılırlar.

Ürogenital sistemin vücudun dışına açılan bölümleri, deri ve sindirim kanalı vücudun dış yüzeylerini oluştururlarken, kalp ve damarla­rın iç yüzleri, kalp ve akciğer zarlarının iç yüzeyleri vücudun iç yüzeylerine Örnek olarak gösterilebilirler.Epitel hücreleri üstlendikleri görevlere uygun düşecek özellikler kazanmışlardır.

Örneğin bazı epitel hücreleri sindirim kanalının iç yüzeyini örtüp vücut için gerekli besin maddelerinin emilimi için uygun bir yüzey hazırlarken, bazı epitel hücreleri de iç ve dış salgı bezlerinin yapışma katılırlar.İnsan organizmasında üç çeşit epitel dokusu buhınur. Banlar sırasıyla A) Tek katlı epitel dokusu B) Çok katlı epitel dokusu ve C) Değişici eoitel dokularıdır.

epitel

Kübik hücreler yuvarlak çekirdeklere, yassı hücreler ise düzleşmiş eliptik çekirdeklere sahiptirler. Organizmada yaygın bir dağılış gösteren epitel doku, vücudun tüm yüzeylerinin içini ve dışını döşemekte ve salgı bezlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan ve DNA içeren hücrelerden oluşmaktadır.

Üro-genital sistemin vücudun dışına açılan bölümleri olan deri ve sindirim kanalı vücudun dış yüzeyini oluştururlar. Kalp ve damarların iç yüzeyleri, kalp ve akciğer zarlarının iç yüzeyleri de bu epitel hücreleri ile örtülüdür. Bazı epitel hücrelerin sindirim kanalının iç yüzeyini örterek vücut için gerekli besin maddelerinin emilmesi için uygun ortamı hazırlaması veya bazı epitel hücrelerin iç ve dış salgı bezlerinin yapılışına katılımı gibi üstlendikleri görevlere uygun özelliklere sahip olan bu hücreler, ektoderm ve endoderm özelliktedir.

Ayrıca, vücudun epitel organlarının çoğu da vücudun her tarafını örten derinin epidermisi ve kornea epiteli ektodermden gelişmesi gibi bu tabakadan köken almaktadır.Epitel hücrenin içeri çökmesine invaginasyon, çoğalmasına ise proliferasyon adı verilmektedir.

Epitel hücrenin içeri çökmesi ve çoğalması durumunun sonucunda derinin ter bezi, yağ bezi ve süt bezi gibi bez yapıları meydana gelmektedir. Ve yine Epitel hücrenin içeri çökmesi, çoğalması ve bağırsak örtüsünün epitel çıkıntılarının özelleşmesi ile, sindirim kanalı, karaciğer, pankreas, mide bezleri ve bağırsak bezlerinin oluşumu sağlanmaktadır.

Sözlükte "epitel" ne demek?

1. Tek ya da çok gözeden oluşan, vücudun bütün dış ve iç yüzeylerini kaplayan doku.
2. Bu dokuyla ilgili.

Epitel kelimesinin ingilizcesi

n. epithelium, layer of cells lining bodily organs and surfaces (Biology)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç