Enginar nedir?

Bileşiklerden dikenli bir bitkidir. Kökü yıllarca yaşar. İlkbaharda yeni sürgünler verir. Topuz biçimindeki iri çiçeği sebze olarak yenir. Hemen her yerde yetişirse de, sıkı toprağı daha çok sever. Kış yaklaşınca dondan korunmak için saplan kesilir. Aynı yerde enginar yetiştirilecekse, toprağı bolca gübrelemek gerekir. C vitamini bakımından zengindir. Eczacılıkta safra ifrazatını artıran bir madde enginardan çıkarılır.

Killi, kumlu ve rutubetli topraklarda yetiştirilir. Gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna olukludur. Yaprakları sapsız, büyük, uzun-oval ve parçalıdır. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Çiçek tablası etlidir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.Faydası olduğu düşünülen noktası karaciğer yağlanmasıdır. Yani kara ciğeri korur. Özellikle alkol alan kişilerde fazla fiziksel aktivite yapmayan, fazla sigara kullanan kişilerde karaciğer hastalıkları görülme riski daha yüksektir. Bu nedenle enginar zamanında ve sezonunda bol bol tüketildiğinde karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler. Son yapılan araştırmalarda enginarın bu yönünü ve bu etkisini ciddi anlamda sağladığı görülmüştür.

Bunun yanı sıra enginar içeriğindeki bir takım antioksidan maddelerden dolayı kalp sağlığını koruyucu etkiye de sahiptir. Dolayısıyla kolesterol etkisi’de vardır. Aynı zamanda enginar yüksek lif oranına bağlı olarak şeker hastalarında şeker dengeleyici, diyet içinde kullanımı çok fayda gösterir. Enginar yine içindeki yüksek potasyuma bağlı olarak kan basıncını dengeler. Bu nedenle enginarı sadece karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği olan kişiler değil. Aynı zamanda yüksek tansiyona sahip olan kişilerinde kullanması ciddi anlamda olumlu etki gösterir. Enginar tüketirken özellikle dikkat edilmesi gereken nokta enginarı çok fazla pişirmemek’tir.

enginar

Çünkü bütün besinler fazla piştiği zaman besin değerini yitirir. Bu nedenle enginarı çok fazla pişirmemeye dikkat ediniz. Enginarın sapını kaynatıp içebilirsiniz. Yada yemeklerin içine katabilirsiniz. Bunun yanı sıra enginar pişirilmesinin haricinde Çiğ olarak’da tüketebilirsiniz. Bol limonlu ve zeytin yağlı olarak’da veya enginar yapabilirsiniz. Enginar Tüketirken Özellikle dikkat edilmesi gerekenler bir diğer noktada eğer bir kürü yapıyorsanız uzun dönemli olarak enginar kürü kullanacaksanız bunu mutlaka mevsiminde yapmanız çok önemlidir. Aynı zamanda enginarı tüketirken kür olarak tüketiyorsanız öğlen ve akşam olacak şekilde günde 2 sefer tüketilir.

Enginarın tarihi

Binlerce yıldır ekilen ve gıda olarak tüketilen enginar M.S. 1. yüzyılda vücutta meydana gelen kötü kokuları bastırmak için kullanılırmış. Eski Mısır, Yunan ve Roma dönemlerinde yemeklerde ve hastalıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Avrupa kıtasına ise 15. yüzyılda gelen enginar karaciğer hastalıkları, sarılık, dispepsi ve kronik albüminüri de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaya başlanmış.

Enginarın besin değeri

100 gram çığ enginar (yapraklarıyla, bütün);

• Günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini (11.7 mg)
• K vitamini ihtiyacının %18’ini (14.8 mcg)
• Protein ihtiyacının %7’sini (3.3 gr)
• E vitamini ihtiyacının %1’ini (0.2 mg)
• B6 vitamini ihtiyacının %6’sını (0.1 mg)
• Folat ihtiyacının %17’sini (68 mcg)
• Niasin ihtiyacının %5’ini (1 mg)
• Riboflavin ihtiyacının %4’ünü (0.1 mg)
• Besin lifi ihtiyacının %22’sini (5.4 gr)
• Kalsiyum ihtiyacının %4’ünü (44 mg)
• Demir ihtiyacının %7’sini (1.3 mg)
• Magnezyum ihtiyacının %15’ini (60 mg)
• Fosfor ihtiyacının %9’unu (90 mg)
• Potasyum ihtiyacının %11’ini (370 mg)
• Çinko ihtiyacının %3’ünü (0.5 mg)
• Manganez ihtiyacının %13’ünü (0.3 mg) karşılar.

Kullanıldığı yerler

Bitkinin sebze olarak kullanılan kısmı, çiçek tablası ile taze dip yaprakları ve kökleridir. Yapraklar ve kökte eynarın isimli acı bir madde, inulin, tanen ve filavon bünyesinde bir glikozit vardır. Taze yaprak ve köklerinden yapılan hulasa ve taze yapraklardan hazırlanan çay, safra çoğaltıcı ve idrar arttırıcı olarak karaciğer hastalıklarında kullanılır. Kanda kolesterini azaltır. Ateş düşürücü ve iştah açıcı tesirleri vardır.

Sözlükte "enginar" ne demek?

1. Bileşikgillerden, çok yıllık dikenli bitki (cynara scolymus).
2. Bu bitkinin çiçekliği sebze olarak yenen iri, topuz biçimindeki yeşil ürünü.

Enginar kelimesinin ingilizcesi

n. artichoke, globe artichoke
Köken: Yunanca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç