Emoticon nedir?

Emoticon İngilizce bir kavramdır ve Türkçe'de "ifade" anlamına gelmektedir.

Emoticon; İnternet üzerinden yapılan yazışmalarda karşı tarafa kelimeler ile anlatamadığınız duygularınızı anlatmada yada yazmadan bu duygularınızı karşı tarafınızdaki kişiye aktarmada kullanılan yüz ifadelerine verilen isimdir.

Bu noktalama işaretleri bir kişinin duyguları veya ruh vasıtasıyla genellikle ifade ve yanı sıra, rakam ve harf içerebilir. Emoticon'lar sosyal medya yaygın hale gelmiştir.

Emoticonlar yüz hareketleri ile belirli duyguları canlandırıyorlar.

Emoticon kavramı hakkında

Emoticon kelimesi emotion and icon kelimelerinden meydana gelmektedir. Emotion kelimesi Türkçe'de "duygu", İco kelimesi ise "ikon, küçük resim" anlamlarına gelmektedir.

Web forumlarda, anlık mesajlaşmalarda ve online oyunlarda metin ifadeleri genellikle otomatik olarak ifadeye karşılık gelen küçük bir görüntü ile değiştirilir.

Bir gülen yüz :-) ve üzgün yüz ifadesi :-( dijital formda ilk belgelenmiş emoticon kullanımı olarak görünür.

1857 yılında ABD'de aylık olarak yayınlanan The National Telegraphic Review and Operators Guide (Ulusal Telgraf İnceleme ve Operatörler Kılavuzu) dergisinin Nisan sayısında Emoticon'lara ilk kez rastlıyoruz.

Bu ilk ifadeler ya da evrensel adıyla emoticon'lar Mors Alfabesi ile "sevgi ve öpücük" işaretleri olarak kayıtlara geçmiştir. 1862 yılında ikinci kez karşımıza eski ABD başkanı Abraham Lincoln'ün bir konuşmasının metninde çıkmışlardır. Göz kırpma şeklinde yazılmış olan bu ifadenin bir yazım hatası mı yoksa Lincoln'ün konuşmasının o noktasında vermesi gereken ifadenin ipucu mu olduğu ise halen bilinmiyor.

Emoticon ilk olarak ancak 1881 yılında çok daha geniş kitlelere ulaşabildi. Bunda o dönemin popüler Amerikan mizah dergisi Puck'ın katkısı çok büyük.

Derginin 30 Mart tarihli sayısında "Tipografik Sanat" adıyla yayınlanan ufak bir bölüm, mutluluk, melankoli, şaşkınlık ve kayıtsızlık anlamına gelen 4 emoticon'u simgeleri ve anlamlarıyla beraber yayınladı.

Unicode

Emoticon'lar Unicode Standard 6.0 sürümü tanıtılmıştır. Emotionlar 1F600 ile1F64F unicode aralığını kapsar.

Emoticon tipleri

1. Batı tarzı Emoticon'lar

2. Japon tarzı Emoticon'lar

3. Batı ve Japon tarzı karışımı Emoticon'lar

4. Kore tarzı Emoticon'lar

5. Çin ideografik tarzı Emoticon'lar

Dış bağlantılar

Emoticon listesi

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç