Emoji nedir?

Emoji kelimesindeki "E" görsel, "Moji" ise karakter anlamı taşımaktadır yani sanal ortamda kişinin kendisini ifade edebileceği görsel yansıtmalardır.

Emoji ifadeleri 1990’lı yılların sonlarında Japonya’da ortaya çıkmıştır. Emoji mucidinin adı Shigetaka Kurita' adında bir Japondur. İlk emoji 1998 yılında japonyada faaliyet gösteren NTT Docomo adlı bir firmanın i-mode adlı mobil cihazında kullanılmıştır.

O zamandan bu zamana kadar birçok yazılı sohbette yer edinen emoji saf yazıdan fazlasını kullanıcılara sunarak kişinin kendini ifade etmesini eğlenceli bir hale getirmiştir. Yeni jenerasyon, yani yeni nesil mobil iletişimi ve sosyal ağları kullanarak, karşısındakine ya da sosyal medyada takipçilerine hitap ederken bir emoji karakteriyle kendini ifade edebilmektedir.

Duygularımıza bir yol haritası çizen emojiler, cümlelerimize kattığı anlam ve duygu açısından önem taşımaktadır. Kişisel olarak kullanmayı tercih etmeseniz bile, emojiler artık her yerde ve artık dünyada emojiler üzerinden kurgulanmış kampanyalara rastlamaktayız.

Emojiler artık kartvizitlerde bile kullanabilecek semboller haline geldi. Anahtar sözcükleri vurgulamak, ziyaretçilere rehberlik edecek kısaltmaları kolaylaştırmak, iletişimi hızlandırmak için emojilere yer verilebilir.

Peki Emoji neden bu kadar başarılı?

Avusturalya’da bu konu hakkında yapılan bir araştırmada “Kişilerin, gerçek ifadelerini sanal alemde en iyi Emoji üzerinden yansıttığı için bu kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur.” Bilimsel perspektiften bakıldığında bu ifadeleri kullanmak iletişimi güçlendirmektedir.

emoji

96 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir deney yapıldı ve bu deneyde 12 kişilik bir ekip iki bölüme ayrılarak bilgisayar aracılığıyla iletişim kurmaya başladı. İki gruba da ödevler verildi. Bir bölümü ifadelerle anlaşırken, diğeri  bu ifadeleri (smiley) kullanmadı. Buradan anlaşıldı ki ifadeleri kullananlar ödevleri daha çabuk bitirdi ve ödevleri yaparken daha fazla eğlendiği ortaya çıktı.

Emojiler nasıl kullanılıyor?

Emoji ifadeleri çoğunlukla mobil cihazlarda yani iPhone, Android cihazlar ve Windows yüklü mobil cihazlarda ek ayar yoluyla aktifleştirilmekte ve bazı cihazlarda ise aktif halde kullanıma açık gelmektedir. Kullanmak içinse, klavyenin kenar kısımlarında bulunan gülen yüz tuşuna basarak sembollere ulaşabilmektdir.

Peki gerçekten emojiler işe yarıyor mu?

Bugüne değin yapılan birçok araştırmada Emoji’nin kişilerin kendilerine ifade etme konusunda çok yararlı ve etkili olduğunu söylemektedir. Üzgün bir ifade (smiley) gönderildiğinde, karşı taraf Emoji’nin üzgün halini görerek, karşı tarafın ne denli üzgün olduğunu hissedebiliyor ve iletişimini bu şekilde kuruyor.

Hangisi en popüler?

FiveThirty Eight adlı veri araştırma merkezi, Twitter’da en fazla kullanılan Emoji hakkında araştırmalar yürüttü. Bu çalışmalarda 342 milyon tweet değerlendirildi ve en çok kullanılan Emojiler şu şekilde listelendi:

• Kalp işareti
• Gözü yaşlı eğlenen ifade
• Hiç eğlenmeyen ifade
• Kalp göz
• Rahatlamış ifade

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç