Emo nedir?

Emotional kelimesinin kısaltması. Türkçe olarak duygusal anlamı taşır.

Emo olarak bilinen gençler farklı giyimleri ve konuşmalarıyla dikkat çekmekte. Genelde saçlarını, tek gözlerini kapatacak kadar öne yatırmaları, spreyle kabartmaları, gözlerinin etrafına siyah kalem çekmeleri, yüzlerine abartılı piercing takmaları, dövmeleri ile ön plana çıkarlar.

Bugünün modern Emo Rock'ının temsilcileri Incubus, Dashboard Confessional, Jimmy Eat World, New Found Glory, Hoobastank, Hardcore Punk'ın bir uzantısı olarak başlayan Emo Rock kısa zamanda, modern punkların ve indie rockerların yeni favorisi oldu, progressif gitar tonları, karmaşık şarkı yapıları, melodik ve dinamik gürültüsü ile hemen tanındı.

Bir kısım ise pop'a daha yakın durdu. Emo şarkı sözleri, oldukça kişisel, şiirsel ve biraz da itiraf havasında. Diğer rock türlerinden biraz daha az maço. Her ne kadar "sen bunu külahıma anlat" dense de, reklam ve ticari kaygılara karşın, reklamı yapılan müziğin gerçekten duyguları yansıtamayacağı görüşündeler. Bu yüzden aynı anda hem enerjik ve mücadeleci, hem de kişisel, özel ve aşırı duygusal olmayı başarabilen bir tarz.

Emo olma kuralları Facebook paylaşım sitesindeki ’EMO kid Türkiye fan’ grubunda şu şekilde yer alıyor:

1: Hiç bir zaman yeni şeyler giyme.
2: Tişört ne kadar dar, sıkı o kadar iyi.
3: Saçlarınızı taramayı bırakın.
4: “Get up kids” (Kalkın çocuklar) yazılı bir CD gördünüz, alın!

Emo gruplar

1980' li yillarin ortalarında cikmistir Embrace.

1990' ların başında; Drive Like Jehu,Rye Coalition, Angel Hair, Antioch Arrow, Mohinder ,Saves the Day, Taking Back Sunday, and The Movielife.

1990 ortalarında; Fugazi dalgasila Sunny Day Real Estate, Texas Is the Reason Circle Takes the Square, City of Caterpillar, Funeral Diner, and a Day in Black and White, The Promise Ring, Braid, Bright Eyes, The Get Up Kids, Jimmy Eat World (1996) ortaya cikmistir.

90' ların sonlarında; Fugazi ve Hüsker Dü nun etkisinde Thursday, The Juliana Theory ve Sparta.

2000' li yıllarda ise Jimmy Eat World, Dashboard Confessional.

Diğer emo gruplar: The Red Jumpsuit Apparatus, Thursday, Envy, The Juliana Theory, Further Seems Forever, My American Heart, Jawbox, hot rod circuit, Saves The Day, The Movielife, The New Amsterdams, At The Drive In, Bad Astronaut

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç