Elt nedir?

Elt'nin açılımı "English Language Teaching" dir. Türkçe'si "İngilizce Öğretmenliği" dir.

Elt; İngilizceyi yabancı dil olarak öğretebilmek için gerekli donanımı kazandırmak üzere eğitim veren lisans bölümüne verilen isimdir.

Elt'de çift ana dal ve yandal programları uygulanmaktadır. Programa kayıt işlemlerinden sonra dersleri izlemeye yetecek İngilizce bilgisine sahip olmayanlar, bir yıllık hazırlık sınıfına tabi tutulmaktadır. Öğretmen adaylarının İngilizcelerinin geliştirilmesi için, dilbilim ve yabancı dil öğretim yöntemleri gibi dersleri de içine alan mesleki dersler,programın ana hatlarını oluşturmaktadır. Seçmelidersler yoluyla öğretmen adaylarına ilgi alanlarındakikültürel ve mesleki konularda kendilerini geliştirmeolanağı sağlanmaktadır.

Elt'in amacı

Elt'nin temel amacı öğretmen adaylarının İngilizcede yeterli hakimiyeti kazanmalarına yardımcı olmak ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğretebilmek için gerekli donanımı sağlamaktır.

Elt'de eğitim ve öğretim

Elt lisans programı; alan bilgisi, genel kültür vepedagojik formasyona ilişkin derslerden oluşmaktadır.

Eğitim ve öğretim 4 yıl süreli olup dersler teorik ve uygulamalıolarak yapılmaktadır. Ayrıca Eğitim Bilimleri Enstitüsübünyesinde yüksek lisans ve doktora programlarıda yürütülmektedir.

Elt bölümü mezunlarının çalışma alanları

Elt bölümü mezunları öğretmenlik mesleğinin yanı sıra, elçiliklerde ve turizm sektöründe çalışabilmektedirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç