Elektromotor kuvvet nedir?

Bir elektrik devresinde birim yükün akışı için üretecin harcadığı enerji. Ekseriya emk şeklinde kısaltılmış olarak ifade edilir. Bir elektrik devresinin bir kesitinden dt zamanı zarfında geçen elementer yük dq, bu müddet zarfında dönüşüme uğrayan enerji dW ise; emk:

Zıt elektromotor kuvvet: Bir elektrik devresinde elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren bir almaç veya elektrik motoru varsa, bu almacın emk’ne zıt elektromotor kuvvet denir ve E’ ile gösterilir.

Üretecin iç direnci r, almacınki ise r’ ile gösterilirse, devreyi dolaşan elektrik akımının şiddeti:

Üreteç devreye elektrik enerjisi verdiği halde, almaç elektrik enerjisini onun zıddına olarak harcar. Yani üreteç üretici, almaç ise tüketicidir. Bu sebepten almacın emk’ne zıt elektromotor kuvvet denmiştir. indüksiyon elektromotor kuvveti: Manyetik alan içinde bulunan kapalı bir devreden geçen "manyetik akı"nın herhangi bir sebeple değişmesi, bu devrede "indüksiyon elektromotor kuvveti" ismi verilen bir emk meydana gelmesine ve bir akım geçmesine sebep olur. Bu akıma "indüksiyon akımı" denir. D³: Kapalı devreden geçen manyetik akı değişimi ve:

Dt: Manyetik akı’nın değişme süresi olmak üzere devrede oluşan indüksiyon emk:

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç