Ehramlar nedir?

Eski Mısır firavunlarının mezarları olan, piramit biçiminde taş yapılardır. Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri sayılır. Bunların yapısında eski Mısırlılar'ın dini inanışları büyük rol oynamıştır. Piramit biçiminin, eski Mısır'ın güneş tanrısı Ra'yı temsil ettiği sanılmaktadır. Mısır'da ayrıca insanların öldükten sonra yeniden hayata döndüklerine inanılıyordu. Firavunlar da mezarlarını buna göre yaptırıyorlardı. Asıl mezar, ehramın merkezinde, toprak altındaydı. Firavunun bütün serveti kendisiyle beraber gömülürdü. Sonradan ehramlara dadanan soyguncular değerli eşyaları yağma etmişlerdir.

En önemli üç ehram, Cize şehri yakınlarında Nil'in batı kıyısında, Kahire'nin karşısındadır. Dördüncü sülale zamanında (M. Ö. 2.650 - 2.500) yaşamış üç firavunun mezarlarıdır. En büyüğü Keops'un kendisi için yaptırttığı mezardır. Tarihçi Herodot'a göre bu ehramı, 100.000 köle 20 yılda tamamlamıştır. Tabanı 525 m.2, yüksekliği 150 metredir. Fakat tepesi yıpranma yüzünden 10 metre aşağı inmiştir. Büyük ehramın etrafında «mastaba» denilen ve Keops'un yakınlarının gömüldüğü mezarlar vardır. Diğer iki ehram, «Kefren ve «Mrkerinos» ehramlarıdır.

Ehramlar mutlaka Nil'in batısında inşa edilirdi. Çünkü Mısırlılar ölülerin güneşin battığı yerde olduğuna inanırlardı. İnşaat kademe kademe ilerledi. M. O. 525'te Mısır'ın, Pers istilasına uğraması üzerine 30 sülale devam eden firavunlar saltanatı ve ehramlar devri de sona ermiştir. Amerika'nın orta ve güney bölgelerinde de Maya, Toltek, İnka, Zapotek gibi eski kavimler birçok ehramlar yapmışlardır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç