EGR nedir?

EGR, Exhaust Gas Recirculation kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe, Egzoz Gazı Resirkülasyonu anlamına gelmektedir.

Egzoz gazlarının silindir içerisinden çıktıktan sonra belli bir kısmının taze dolguyla beraber tekrar silindir içerisine alınması işlemine,egzoz gazlarının böyle bir sistemde sirküle edilmesine Exhaust Gas Recirculation denir.

EGR sistemi araçlarda yanmış eksoz gazlarını tekrar emme manifolduna göndererek silindirin içerisine girmesini sağlayan bir sistemdir. Taze karışımın içerisine bir miktar eksoz gazı karıştırılarak yanma ısısı bir miktar aşağılara çekilir. Aynı zamanda yakıt tüketimine olumlu etkisi vardır.

Yüksek yanma ısısının aşağılara çekilmeside eksozda oluşan nitrikoksit miktarınıda düşürür. Sistemde bulunan egr valfi ne kadar egsoz gazının içeriye alınacağını ayarlayan bir parçadır. kontrol ünitesinden gelen komutlara göre hareket eder. Çünkü motorlarda her zaman eksoz gazı silindirlere gönderilmez.

egr

Egr valfi motor sıcaklığı 60-110 derece aralığındaysa, motor devri 3500 d/d civarında ve kısmi yük yani gaz pedalıda yarım basarken devreye girer. Bazen bu valf egsoz gazlarından dolayı sıkışır ve görevini yerine getiremez buda fazla eksoz gazının motora girmesine neden olur ve motorun düzensiz çalışmasına neden olur.

EGR sistemi ne yapıyor?

İşte tam bu noktada,EGR sistemi en basit tabirle şunu yapıyor; Silindirde yanmış olan gazların bir kısmını tekrar, taze dolguyla beraber silindir içerisine girmesini sağlayarak, taze dolguyu seyreltmek, yanmayı kötüleştirmek ve yanma sonucu yüksek sıcaklıklara çıkmasını önleyerek NOx gazı oluşumunu azaltmak.

EGR sistemi ne kadar oranda fayda sağlıyor?

Silindire tekrar verilen yanmış egzoz gazlarının oranı sistemin uygulandığı farklı motorların yapısal özelliklerine göre değişmektedir.Ortalama bir değer vermek gerekirse %7 ile %12 arasında yanmış egzoz gazları tekrar silindir içerisine gönderilmektedir. Yapılan deneysel çalışmalarda %6-%13 oranlarında yanmış gazları tekrar silindir içerisine göndererek NOx oluşumunu %30 – %40 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

EGR sistemi nasıl çalışır?

EGR selenoid valfine ECU tarafından elektronik olarak kumanda edilmektedir ve EGR valfine uygun bir vakum iletmektedir. Vakum sayesinde EGR valfi açılır ve atık gaz emme manifolduna iletilir. Bu işlem egzoz gazının bir miktarının özel bir supap yardımıyla motora emilen havanın içerisine verilmesi suretiyle yapılmaktadır.

Supap, emme manifolduna yapılan bağlantıyla kontrol edilmekte olup egzoz gazı dolaşımı emme manifoldundaki vakumla  orantılıdır. Düzgün bir rölanti ve maksimum güç için EGR rölantide ve tam yük durumunda devre dışı bırakılmakta, motor soğukken de kapalı tutularak ısınmayı etkilemesi önlenmektedir.

EGR sisteminde oluşabilecek sorunlar nelerdir?

Araçlarımızı belirlenen aralıklarda bakım-onarım işlemlerini gerçekleştirmediğimizde EGR sistemindeki parçalarda bakıma uğramayacağından dolayı bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.Sistemde yanmış egzoz gazlarının bir kısmını yeniden silindire gönderen EGR valfimiz zamanla pislenerek işlevini kaybetmeye başlıyor.

Bunun nedenlerinden bir tanesi kullanılan yakıtın kalitesidir. Tabi böyle düşünmeye başlarsak; yakıt filtresi, hava filtresi bunların hepsi bu durumu tetikler hal alıyor. Genel olarak şöyle söyleyebiliriz; yakıtınız ne kadar pis olursa, yanmış gazlarınız da o kadar kötü bir durumda olur. Bu kötü haldeki gazları tekrar sisteme gönderecek valfte o kadar çabuk eskir.

EGR valfi temizligi

Görevi yanmamış oksijeni eksoz gazından ayrıştırıp tekrar motora göndererek daha fazla performans ve daha az yakıt tüketimi sağlayan egr Valfi, belli bir kilometre kullanım sonrasında eksoz gazındaki kurum sebebiyle tıkanıp görevini tam anlamıyla yerine getirmekte zorlanabiliyor. Bu sebepten dolayı aracın motor arıza ışığı yanabilmektedir. Bazı servislerin gerek daha fazla kazanç elde etme, gerekse uygulamayı bilmemesi sonucu pahalı olan bu parçayı değiştirerek sorunu çözmeye çalışmaktadırlar. Bu sebepten kullanıcılar, Opel marka aracların EGR valflerinin sürekli bozulduğu kanısına varmaktadır.

EGR valfi iptali

Egr valfi kurum nedeni ile tıkanabiliyor. Temizliğni sanayide kolayca yaptırabilirsiniz. İptali durumunda nitrous oxide salımı artar ( nox sera gazı etkisi yapıyor) çevreye zarar oluşturursunuz. otomobil üreticilerine kalsa egr sistemini hiç kullanmazlar. ( motor gücünü azaltıyor ve yakıt tüketimini artırıyor) EGR (exhaust gas recirculation) sistemi, inert olan egzoz gazının bir kısmını yanma odasına gönderilerek pik (en yüksek) yanma sıcaklığlnı düşürerek nox oluşumunu azaltmayı amaçlıyor.

Bu sistemin en büyük handikapı tekrar motora soktuğu yanmış eksoz gazı ile Motorun karter havalandırmasından gelen yağ buharı birleşip Emme manifolduna çamur kıvamında Karbon birikimi oluşturmasıdır.. Bu karbon birikimi kalitesiz akaryakıt ve motor yağı kullanımı sonucu çok daha fazla olabilir. Ve zamanla motor hava alamaz boğulur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç