Efor testi nedir?

Efor testi, egzersizin kalp üstündeki etkisini test edebilmek için yapılan genel tarama testlerinden birisidir.

Bu test kalbin genel sağlığı konusunda bilgi verir. Test esnasında hasta yürüme bandında yürürken ya da koşarken veya duran bisikletin pedalını çevirirken kalbin elektriksel aktivitesi kayıt edilir ve bilgisayarda analiz edilir. Bu test vücudun artmış olan oksijen ihtiyacına karşı kalbin vermiş olduğu tepkiyi ölçer. Normal dinlenme sırasında EKG’de görülemeyen bozulmalar bu test ile ortaya çıkabilir.

Egzersiz "treadmill" adı verilen bir koşu bandında veya bir bisiklet üzerinde belli bir süre ve hızla yapılmaktadır. Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Ayrıca koroner yetersizlik tanısı koyulmuş hastaların takibi için de sıkça uygulanmaktadır. Diğer kullanım alanları da egzersiz kapasitesinin belirlenmesi, egzersize tansiyon cevabının araştırılması, egzersizle ortaya çıkabilecek ritm ve ileti bozukluklarının incelenmesi, bayılma nedeninin belirlenmesidir. 

Efor Testi Öncesi Hazırlık Efor testi öncesinde kalp ya da tansiyonla ilgili bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir. Kan basıncının belli bir değerin üstünde olması efor testi için engel teşkil eder ve testin ertelenmesini gerektirebilir.Efor testi öncesi iki saatlik açlık yeterlidir.Efor testi sırasına egzersiz de yapılacağından teste gelirken eşofman , şort ve spor ayakkabısı getirilmesi önerilmektedir. Efor testi öncesi,en az iki saatlik açlık gereklidir.Ayrıca sigara da içilmemelidir.

Efor testi nasıl yapılır?

Efor testi, "treadmill" adı verilen motorlu koşu bandı üzerinde ideal olarak kardiyolog doktor ve teknisyen denetiminde yapılmalıdır.Hastanın göğsüne EKG kaydı amacıyla elektrodlar yapıştırılır. Efor testinde amaç kalbe giderek artan yük getirmek ve kalp hızını hastanın yaşına göre hesaplanan (Yaş arttıkça ulaşılması gereken kalp hızı azalır.) belli bir asgari değere ulaştırmaktır. Ortalama test süresi yaklaşık 8- 10 dakikadır.

efor testi

Test boyunca kalp ritmi sürekli olarak ekranda takip edilir ve her kademede (her 3 dakikada bir) kan basıncı ölçülür. Efor Testi Sırasında Dikkatli Olun Efor testi yapılırken ,egzersiz sırasında herhangi bir yakınma (göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı, bacak ağrısı, yorgunluk vb.) ortaya çıkarsa testi yapan görevlilere bilgi verilmelidir. Böyle bir durumda test durdurulmalıdır.

Burada amaç kalbe giderek artan yük getirmek ve kalp hızını yaşınıza göre göre belirlenen maksimum kalp hızının (220 – yaş formülü ile hesaplanan) 85’ ine ulaşılıncaya kadar devam etmektedir. Bu çerçevede egzersiz süresi yaşınıza ve efor kapasitenize göre değişecektir. Ortalama süre yaklaşık 8- 10 dakikadır. Efor testi, yaşınıza Test boyunca 2’ şer dakikalık periyotlarla yürüme bandının hızı artmaktadır. Kalp ritminiz sürekli olarak ekranda takip edilir ve her kademede kan basıncınız ölçülür.

Bu kayıt üzerinde kalp damarlarında hastalık lehine bulgu olup olmadığına ve kalp ritminin hızlanıp hızlanmadığına bakılır. Test süresince tansiyonun yükselip yükselmediğine ve hastanın kalp ile ilgili olabilecek şikayetleri kayıt altına alınır. Kalp damarlarında hastalık lehine bulgu gözlenir ise ya da testin durdurulmasını gerektiren herhangi bir belirti ortaya çıkarsa bir üst düzeyde güç harcamaya gerek duyulmadan test sonlandırılır.

Efor testi sırasında kullanılan aletler

Efor testi için yürüyen bant veya bisiklet kullanılabilir; hasta hareket hızı ve eğimi ayarlanabilen bu bant üzerinde yürür ya da koşar.

EKG aygıtı: Efor testi sırasında sürekli kayıt yapar.

Tansiyon aleti: Aralıklı kan basıncını ölçmeye yarar.

Elektrotlar: Bir uçları vücuda yapıştı¬rılır; EKG’ye bağlantılı öbür uç kayıt yapılmasını sağlar.

Defibrilatör: Oksijen tüpü ve test sı¬rasında kalpte ortaya çıkabilecek her türlü işlev ve ağır ritim bozukluklarına karşı gerekli ilaçlar acil olabilecek durumlar için bulundurulmalıdır.

Efor testine nasıl hazırlanmalısınız?

Efor testi öncesinde kalp ya da tansiyonla ilgili bazı ilaçların kesilmesi gerekebilir. Doktorunuz tarafından test için kesilmesi gerekecek ilaçlar anlatılacaktır. Kan basıncının 180/110’un üstünde olması efor testi için engel teşkil eder ve testin ertelenmesini gerektirebilir. Bu nedenle izin verilen tansiyon ilaçlarınızı test günü de almanız doğru olacaktır.

Efor testi öncesi iki saatlik açlık yeterlidir ve bu sürede sigara da içilmemelidir. Test günü testin rahat geçmesi için mutlaka rahat giyilmeli, eşofman veya şort ve spor ayakkabısı getirmeniz önerilir. Erkek hastaların göğüs traşı olması gerekmektedir.

Efor testi sonuçları

Normal durumlarda kalp hızı iş yükü, yaş ve kondisyona göre artış görülür Anormal sonuçlar olabileceğini düşündür. Fakat kalp rahatsızlıklarını göz önüne koyma konusundaki duyarlılığı fazla yüksek değildir. Kalp rahatsızlığı bulunanların yüzde 60-70’inde rahatsızlığı gösteriyorken, rahatsızlık bulunmayanların sadece % 80’inde rahatsızlık yoktur diyebilir.

Hastalara negatif yani kalp damar hastalığı açısından problem olmadığına veya pozitif denilip ileri tetkik amacı ile koroner angiografi önerilir. Bazı vakalarda ise efor testi bize tam karar verdiremeyip ara tetkikler ile örneğin kalp sintigrafi veya BT kalp angiografi (kansız angio) ile değerlendirmek gerekebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç