Edim nedir?

Edim bireyin herhangi bir alandaki yapmış olduğu veya gerçekleştirdiği gözlemlenebilen davranışıdır.

Eğitim bağlamında edim, öğrencinin derslerde yaptıklarıdır. Öğrencinin herhangi bir soruya verdiği yanıt, ürettiği herhangi bir şey, arkadaşlarıyla ya da öğretmenle olan etkileşimi onun edimidir. Hukuk alanında edim; borç ilişkisi uyarınca alacaklının istemeye yetkili olduğu, borçlunun da yerine getirmekle yükümlü bulunduğu davranış biçimidir.

Felsefi olarak edim; insan bilinç ve eyleminin tek tek davranışları; edimin varlığı gerçekleşmeye dayanır; nesnel olarak verilmiş değildir, ancak gerçekleşmede kavranılır olur. Her edimin özünde bir şeye yönelme, bir şeyi erek edinme vardır.

(Skolastik felsefede) Aristoteles'in energeia = gerçekleşme, etkinleşme kavramının çevirisi. Her değişme a. olanaklı; b. tamamlanmak üzere, gerçekleşmek üzere; c. tamamlanmış durumda olabilir. Aristoteles gizil olmayı, olabilir durumda olmayı dile getiren a ile bu değişmenin sonucu olan gerçekleşmiş olmayı dile getiren c arasında bulunan b durumunu genellikle energeia olarak belirtir.

Sözlükte "edim" ne demek?

1. Dil yetisinin (edincin) dil kullanımıyla gerçekleşmesi; alacaklının isteyebileceği ve borçlunun yapmak zorunda olduğu davranış, ivaz.
2. Yapılmış, gerçekleşmiş iş, eylem, amel, fiil; insan bilinç ve eyleminin tek tek davranışları, eylemi.
3. Belirli bir iş durumuyla karşılaştığı zaman kişinin yapabildiği davranış.

Edim kelimesinin ingilizcesi

act, action, deed

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç