ECPM nedir?

Cpm, İngilizce "Cost Per Mile" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Latince Mille "1000" anlamına gelmektedir. Türkçe'de "1000 gösterim başına maliyet" gibi bir anlam taşımaktadır.

Cpm; Reklam yayıncılarının internet sitelerinde her 1000 gösterim başına aldıkları ücrete, reklamverenlerin ise 1000 gösterim başına verdikleri maliyete "Cpm" denilmektedir. Cpm bir online reklamcılık terimidir.

ECpm, İngilizce "Effective cost per mille" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "1000 gösterim başına etkin maliyet" gibi bir anlamı bulunmaktadır.

ECpm; Bize CPM, CPC, CPL gibi farklı reklam modellerininde yayınlanan reklamların verimliliğini hesaplamamıza imkan sağlayan bir online reklamcılık kavramıdır.

Dİğer adı "Etkili Bin Gösterim Başı Maliyet" yani "Ebgbm" dir.

ECPM nasıl hesaplanır?

ECPM = CPC (Cost Per Click) x CTR (Click through rate) x 1000 şeklinde hesaplanır.

ECPM örneği

Örneğin 2 adet bannerımız var birisi "Süper Uygulamalar" diğeride "Fantastik Uygulamalar" olsun.

Bu bannerlar aracılığıyla yayıncılardan tıklama başı 1$ kazandığınızı varsayalım.

Her iki banner'da 1 hafta süresince yayınlansın.

Süper Uygulamalar banner'ı 2000 kişi tarafından görüntülensin ve 10 tık alsın.

Fantastik Uygulamalar banner'ı 2000 kişi tarafından görüntülensin ve 50 tık alsın.

Bu da bize sunu gösterir;

Süper Uygulamalar bannerının  1$ * 10/2000 * 1000 formülüyle eCPM'inin 5$ olduğu,

Fantastik Uygulamalar bannerının 1$ * 50/2000 * 1000 formülüyle eCPM'inin 25$ olduğunu hesaplarız buna görede Fantastik uygulamalar banner'ı kullanmanız daha uygun olacaktır.

ECPM optimizasyonu

Reklam kampanyalarının yada reklam yerlerinde bulunan bannerların verimliliğini ölçmek bu ölçüm sonucunda ecpm değerlerine göre hangi kampanyanın devam etmesine karar vermek yada hangi reklam alanın da banner yayınlanmasına devam etmesinin gerektiğine karar vermek için yapılan bu işlemlere "ECPM optimizasyonu" denir.

Aynı tip banner'ın bir internet sitesinde 2-3 farklı yerde yayınlandığını düşünün hangisinin daha verimli olduğunu hesaplamak için ECPM hesaplaması yapmalısınız. ECPM optimizasyonu yayıncılar açısında reklamverenler açısındanda çok önemlidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç