EBS nedir?

EBS (Electronic Braking System) yani elektronik fren sistemi anlamına gelmektedir. EBS sistemi frenlemede mümkün olan en iyi kontrolü verir, içinde fren kumanda sistemi, ABS ve ASR'yi bulunduran tek bir elektronik sistemde entegre edilmiştir.

Elektronik kumanda sisteminin konvansiyonel pnömatik sistemlere göre avantajları daha kısa tepki süreleri ve fren mesafeleri olup bu sayede yolda daha yüksek bir emniyet sağlanır.

Elektronik fren sistemi EBS, örneğin; aşınma ayarı, geciktirici harmanlama ve ayrıca bir araç katarının frenlenmesi durumunda römorkun fren gücünü çekici aracın fren gücü ile optimum bir şekilde ayarlayan güç bağlama kontrolü (CFC) gibi ilave fonksiyonlara sahiptir.

EBS fren sisteminin avantajları nelerdir?

EBS, pedal basıncına doğru orantılı olarak anında uygulama ve bırakma ile anlık fren tepkisi sağlar. EBS frenleme bileşenlerinin elektronik aktivasyonu, fren silindirlerindeki tepki ve yenilenme süresini azaltır. Böylece fren mesafesini birkaç metreye düşürür, bu bazı durumlarda karar verici olabilir.

Entegre edilmiş ABS fonksiyonunu, tüm fren prosedürü boyunca sürüş dengesini ve direksiyon hakimiyetini sağlar. Daha düz mantıkla üretilen abs fren sistemi artık çoğu araçta zaten mevcut fakat üretici firmalar kendilerini zorlayarak ebs firen sistemini ortaya koymuştur ki bu sistemde çoğu şeyi kapsayarak aracın kalbi olmayı başarmıştır.

EBS fren sistemi treyler de sadece elektronik fren desteğinin yanı sıra süspansiyonu ve treylerde yana yatmayı önleyerek ve viraj kontrol sistemini de katarak aracın kalbi anlamına da gelmiştir yani freni kontrol etmenin ötesinde bir güvenlik sağlamamktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç