Ebonit nedir?

Kauçuğun kükürtle karıştırılmış şekline denir. İçine daha başka maddeler karıştırılarak elde edilen değişik türleri vardır. Elektiriği geçirmediği için, elektrik araçlarında yalıtkan olarak kullanılır. Sıcağa, soğuğa karşı da dayanıklıdır. Cam, ebonit, tarak gibi cisimler yünlü bir kumaş parçasına ya da bir hayvan postuna sürtülürse kağıt ve saman parçaları gibi hafif cisimlerri kendilerine çekerler. Yünlü kumaşa sürtülen balon, musluktan akan suyun yolunu değiştirir.

Bu tür özellik kazanmış cisimlere elektriklenmiş yada eletrikle yüklenmiş cisimler denir. Kumaşa sürtülmeyen cam çubuk, kehribar, ebonit çubuk gibi cisimler yüksüzdür ve küçük kağıt parçalarını çekmez. Yünlü yada ipek kumaşa dsürtülen kehribar, ebonit ve cam çubuk elektirklenir. Bu durumda küçük kağıt parçalarını çeker. Demir ve bakır çubuk yada bunlardan yapılan eşyalar sürtme ile etkilenmez ve kağıt parçalarını çekmez. Ancak yalıtkan bir sapla tutularak kumaş parçasına sürüldüklerinde elektriklenirler. Bu durumda küçük kağıt parçalarını çekerler.

Elektrik yükleri aarasındaki itme ve çekme

Elimizde iki cam çubuk alalım.Bu çubukları birbirinden ayırt etmek için birinin üzerine K, diğerine L, harflerini yazalım.K ile L cam çubuklarını ipek kumaşa sürterek elektrikle yükleyelim. Sonra Şekil III,1 deki gibi K cam çubuğunu dengede tutucak şekilde ortasından iple asalım. Daha sonra L cam çubuğu K çubuğuna yaklaştıralım. Bu durumda yüklü cam çubuklar birbirini iter. Cam çubukların birbirii itmesi,cam çubukların aynı tür elektrikle yüklendiklerini gösterir. Bu kezde ebonit çubuğu yünlü kumaşa sürterek elektirkle yükleyelim.Sonra Şekil III.2 dekibir iple asılı ve yüklü K cam çubuğuna yaklaştıralım. Yüklü ebonit çubuk, yüklü cam çubuğu çeker. Yüklü cam çubuğun yüklü ebonit çubuğu çekmesi; cam çubuk ile ebonit çubuğun farklı tür elektrikle yüklendiklerini gösterir.

ebonit

Amerikalı filazof ve devletin adamı Benjamin Franlin ipek kumaşa sürtülen cam çubuğun yüküne artı yük;yünlü kumaşa sürtülen ebonit çubuğun yüküne ise eksi yük adı verilmiştir.Bizde cam çubuk ve onun gibi davranan cisimlere artı yüklü;ebonit çubuk ve onun gibi davranan cisimlere eksi yüklü cisimler diyeceğiz. Aynı maddelerden yapılmış cisimler,yünlü kumaş parçasına sürüldüklerinde hep aynı tür elektirk yükü ile yüklenir. Aynı tür durgun elektrik yüküne sahip cisimler,tıpkı mıknatısın aynı kutupları gibi birbirlerini iter.Aynı tür durgun elektrikle yüklü iki cisim daha çok yük kazanırsa birbirine yaklaştırıldıkları zaman aralıklarındaki uzaklık sada da artar.Bu nedenle yüklü iki cisim arasındaki itme kuvveti,yükün miktarına bağlıdır.Farklı tür durgun elektrik yüküne sahip cisimler ise birbirne çeker.Çekme kuvveti de farklı yüklü cisimlerin sahip oldukları yük miktarına bağlıdır.

Sözlükte "ebonit" ne demek?

1. Belli orandaki kauçukla kükürtün işlenmesinden elde edilen plastik madde.

Ebonit kelimesinin ingilizcesi

[Ebonit (das) ] n. ebonite, vulcanite, hard black material (mix of rubber and sulfur)
n. ebonite
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç