EBD nedir?

Electronic Brake Force Distribution kısa adıyla EBD, Türkçe'de Elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi anlamına gelmektedir.

Elektronik fren kuvveti dağıtım sisteminin temel amacı ön ve arka tekerlekler arasındaki frenleme kuvvetinin dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlamaktır. Ayrıntılı olarak açıklanması gerekirse şöyle anlatılabilir;

Arabayla hareket halindeyken fren yaptığınızda araç üzerinde ileri doğru bir kuvvet oluşmaktadır. Süspansiyon üzerinede etki eden bu kuvvet'den dolayı aracın ön kısmı yere doğru oturur arka kısımsa havaya doğru kalkmaktadır. Frenleme ne kadar sert olursa ön arka tekerlekler arasındaki bu yük farkı da o nispette artacaktır.

Fren basıncı her iki aksa aynı oranda dağıtılmasından ötürü arka tekerlekler, üzerlerindeki düşük yük sebebiyle ön frenlerden daha önce kızaklamaya başlayacaklar; ya da arka aks abs donanımı daha erken devreye girecek demektir. İşte EBD sistemi fren basıncını, bu yük dengesizliğini giderecek şekilde ön ve arka akslara dağıtmaktadır. Yani sert frenleme durumunda ön aksa daha çok arka aksa daha az fren gücü yollamaktadır.

Bu sayede arka tekerleklerin kızaklama ihtimali azaltılmış olmaktadır. Böylece, güvenli fren yapılmasına yardımcı olur. EBD sistemi ABS ile ortak çalışır ve ABS’ye yardımcı bir sistemdir. Frenleme mesafesini çok büyük ölçüde azaltarak sert frenlerde ve viraj alma esnasında bile aracın, dengesinin korunmasını sağlamaktadır.

EBD sistemi başlı başına bir sistem değildir, ancak ABS sistemi ile kombine çalışabilir.? Yalnız aklınıza şöyle bi soru takılabilir 'peki ebd olmayan araçlar nasıl fren yapıyordu? Öyleyse ebd olmayan bi çok araç var ve hepsinin frene bastığınızda arkasının savrulması gerekmez mi ' diye. Bunu da belirteyim. Ebd olmayan araçlarda ( nerdeyse hepsinde) fren sisteminde limütör denen bir parça vardır.

Bu parça elekronik fren güç dağıtıcısının (ebd nin) mekanik olanıdır ve yıllarca otomobil firmaları bunu başarılı bir şekilde kullanmışlardır. O yüzden ebd olmayan bir otomobilin freni kötü tutar veya arka frenler çok tuttuğu için savrulur gibi şeyler aklınıza gelmesin. Ebd nin mekanik limütörlerden tek farkı ebd dört tekerleği ayrı ayrı kumanda edebilir limütör ise sadece arka frenler içindir. Limütör araca yük konulunca kasanın çökmesine göre yani yükün ağırlığına göre arka frenlere gidecek olan fren gücünü ayarlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç