E-YDS nedir?

E-YDS, açılımı Elektronik Yabancı Dil Sınavı, yani YDS sınavının elektronik ortamda yapılan eşdeğer versiyonudur.

ÖSYM de bir çok uluslararası geçerlilikteki yabancı dil sınavı gibi (Toeic, Toefl, vs) elektronik ortamda dil sınavı yapmaya başladı. OSYM 2014 Sonbahar YDS'den (Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı) hemen sonra, YDS sınavının bilgisayar tabanlı versiyonunu uygulamaya başlamıştır.

Bu sınava da E-YDS ismi verilmiştir. Sınav konsept olarak normal YDS ile birebir aynıdır, Adaylara aynı şekilde 80 sorudan oluşan bir test uygulanmaktadır. Normal YDS'den farklı yanı ise bu testin bilgisayar üzerinden uygulanmasıdır. E-YDS henüz yeni bir uygulama olduğu için şu an pek çok dezavantaja sahiptir.

Sınav için adaylar başvuru saatinden belli bir zaman önce bilgisayar başına geçmekte ve sınava katılacak sınırlı sayıda öğrenciden biri olmak için bir an önce kaydolmaya çalışmaktadırlar. Sınavın ilk dezavantajı da budur.  Çünkü dakilalar içinde sınav kontenjanı dolduğu için pek çok aday sınava katılamamaktadır.

Çok istemesine rağmen sınava giremeyen bu adaylar içerisinde kendisine acilen dil puanı lazım olan akademisyenler ve kadro başvurusu için dil puanına ihtiyaç duyan öğrenciler başta olmak üzere pek çok kişi vardır. ÖSYM bu sorunu kısmen çözmek için her bir adayın yılda sadece bir kere sınava girmesine izin vermiştir fakat bu çözüm maalesef yeterli değildir.

e yds

Zira E-YDS'nin 1 yıllık toplam kontenjanı bile (eğer sınav merkezleri ciddi derecede artırılmazsa) E-YDS sınavına girmek isteyen aday sayısından oldukça azdır. Sınavın bir diğer dezavantajı da sadece Ankara'da yapılıyor olmasıdır. Pek çok aday önceki gün akşam ya da gece saatlerinde otobüs veya uçak ile Ankara'ya ulaşmakta yol yorgunluğunu tam olarak atamadan sınava girmektedir.

Bu da sınav başarısını ve sınav motivasyonunu kısmen de olsa olumsuz etkileyen bir unsurdur. (Ekleme: Yeni uygulama ile birlikte sınav Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılmaya başlanmıştır.  Fakat halen kontenjan oldukça sınırlıdır ve 81 ilden sadece 3 ilde sınav yapılması halen yetersiz bir durumdur.) Sınavın üçüncü dezavantajı da sınav giriş ücretidir. Örnek olarak ilk uygulandığı yıllardan 2015 yılında E-YDS sınav giriş ücreti 130 TL idi.

Bu ücret o yıl normal YDS sınavı ücreti olan 70'TL nin 2 katına yakın bir ücretti. Ayrıca bunun üzerine farklı illerden gelen öğrenciler için bir de Ankara'ya İstanbul'a İzmir'e vs. ulaşım masrafları eklenince özellikle de öğrenci olanlar ve bir geliri olmayanlar için önemli bir maddi külfet unsuru oluşturmaktadır. 2015 yılından sonra da miktarlar değişse de temel mantık değişmemiştir. E-YDS sınav ücreti YDS ücretine göre yine oldukça fazladır. Yani bu ücret ciddi anlamda artmaya devam etmektedir.

Sınavın dördüncü dezavantajı ise zorluk düzeyidir. Sınava bizzat giren kişilerden aldığımız duyumlara göre normal YDS sınavlarına kıyasla E-YDS sınavı az da olsa daha zordur. Açıkçası zorluk ve kolaylık kavramı kişiden kişiye değişen unsurlar olduğu için bu konuda kesin bir yargıya varmak da güçtür fakat sınava giren arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler harflere dağılım yüzdelerinin normal YDS sınavına göre daha olumsuz olduğunu ve özellikle A ve B harfleri (90 üzeri ve 80-90 arası) alan aday sayısının oranının normal YDS'ye göre daha az olduğu yönündedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç