E nedir?

Yeni Türk alfabesinin altıncı harfi. Fizikte é, elektronun sembolüdür. Osmanlıcada elif harfinin hemzeli şekli olup, bunun üstünlü olarak okunmasıdır. Türkçede dil ve damağın ön tarafında telaffuz edilir ve telaffuzu sırasında dilin ucu alt çenenin ön dişlerine yapışır. E orta uzunlukta geniş ve ince bir sestir. Açık ve i sesine yakın kapalı şekilde kullanılan e>e>e>e harfi, Anadolu ve Rumeli ağızlarında karışmış durumdadır. Türkiye Türkçesinde açık ve kapalı olan e>e>e>e seslerinin yazılışı aynıdır.

Kapalı e>e>e>e sesi, Türkçede daha çok ilk hecede görülür: El (yabancı), yedi, yemek gibi. Açık e>e>e>e sesi ise hemen her hecede görülebilir: Et, emek, elemek gibi.

Sözlükte "e" ne demek?

1. Türk abecesinin altıncı harfi; sesbilim bakımından ince ünlülerin düz ve geniş olanını gösterir; başına getirildiği tümcedeki kavrama göre türlü tonlar alarak kimi duyguları anlatır.
2. Nota imlerini harflerle gösterme yönteminde mi sesini bildirir; (soru vurgusuyla) şaşma ve merak anlatır.
3. Sonuç niteliğinde bulunan tümcenin başına getirildiğinde "öyle ise", "öyle olunca", "mademki öyle" sözleri gibi koşul niteliğinde olan bir tümce yerini tutar.

Cümle içinde kullanımı

E, artık bu söze diyecek yok.

E kelimesinin ingilizcesi

n. fifth letter of the English alphabet
n. e, fifth letter of the English alphabet; (Music) third tone of the C-major scale
n. e, fifth letter of the English alphabet

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç