DWDM nedir?

DWDM (Dense Wavelenght Division Multiplexing), tek bir fiber kablo üstünde farklı dalga boylarında birden çok ve dolayısıyla yüksek hızda veri taşıyabilen optik transmisyon cihazlarıdır.

DWDM teknolojisinde optik anahtarlama ve yönlendirme yapılmakta ve yüksek hızlı şebekelerde artan yüksek talepleri karşılamak nedeniyle noktadan noktaya bağlantılarda tercih edilen bir transmisyon teknolojisidir.

Günümüzde ve tabiki gelecekte yüksek haberleşmede sürekli daha yüksek hız aranacağından, geleceği kuvvetli bir oluşumdur.

DWDM transmisyon sisteminin avantajları nelerdir?

• Tek bir fiber çifti üzerinde çok sayıda yüksek hızlı devre taşıyabilme imkanı sağlayan yüksek kapasiteli linklerin kurulması.
• Mevcut linkler üzerine yapılacak kart ilaveleri ile kapasite artırımlarının kolay ve hızlı karşılanabilmesi.
• Yüksek kapasite imkanı sağlaması açısından diğer alternatif transmisyon çözümleri ile karşılaştırıldığında ekonomik yatırım faydaları sağlaması.
• Optik anahtarlama ve yönlendirme teknolojisi ile sağlanan sistem güvenilirliği.
• Gelişmiş işletim/yönetim fonksiyonlarının SDH sistemleri ile entegreli çalışabilme imkanı getirmesiyle, tek bir noktadan tüm şebeke elemanlarına erişim sağlaması.
• Daha az sayıda fiber ve teçhizat kullanımıyla birlikte güçlü işletme/yönetim sistemleri ile yatırım ve işletme kolaylığı ve ekonomik tasarruf getirisi.

DWDM hızları nelerdir?

Günümüz teknolojisinde tek bir fiber üzerinde herbir kanaldan 100 Mb/s - 10 Gb/s hızları arasında 8, 16, 32, 64,80 ve 160 adet kanal taşıyabilen DWDM sistemleri mevcuttur.

DWDM kimler için uygundur?

Günümüzde DWDM telekom operatörleri tarafından, yüksek hızlı kapasite kullanımında fiber maliyetlerini düşürmek amacıyla daha çok noktadan noktaya uzak mesafe omurga yapısında tercih edilmektedir.

Türk Telekom DWDM uygulamaları nelerdir?

DWDM transmisyon sistemleri Türk Telekom şebekesinde 2001 yılından itibaren SDH transmisyon teçhizatı ile birlikte ana omurgada kullanılmaktadır. DWDM projesi kapsamında 26 büyük il ve 36 merkez 320 Gb/s ve 80 Gb/s kapasiteli linkler ile birbirine bağlanmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç