Dvr nedir?

İngilizce “Digital video recorder” – türkçe “Sayısal görüntü kaydedici” terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlışmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur.

PC tabanlı bir Dijital Video Kayıt & Yönetim Sistemi olan DVR Dijital Video Kaydetme, Multiplexer, Dijital Video Saklama, Dijital Video Aktarma işlevlerini kendi bünyesinde toplar ve kullanıcının kolaylıkla anlayıp işletebileceği bir arayüz ile çalışır.  Linux plaftormu üzerinde yaptığı dijital kayıtları, aynı anda yine dijital olarak depolar ve istenilen yöneticinin bilgisayarına iletir. Uzak erişim programları windows tabanlı olarak çalışmaktadır. Geleneksel analog görüntü çözümlerinin yerini tamamiyle alması için özel olarak tasarlanmış olan DVR sistemleri, uygun bir fiyat ile yüksek performans sağlamak için gelişmiş donanım ve yazılım uygulamalarını kullanır.

Sunucu tabanlı kayıt ve saklama, istemci tabanlı izleme yapan tamamiyle üzerine taşınabilir bir sistem sunan DVR çözümleri, özel sıkıştırması ile kaydedilmiş dijital görüntülerde berraklık ve mükemmel çözünürlüğe (PAL için 720x576 pixele kadar) imkan verir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç