Dvd rw nedir?

DVD-RW (Digital Versatile Disc), diske kayıt yapılabilen ve birçok defa üzerine yeniden yazdırılabilen bir kayıt formatıdır (VR modu). Diskler birçok standart dvd oynatıcıda oynatılabilir.

Daha küçük Mini DVD-RW 1.46 GB'lıktır, Çapı 3 1/8 " veya 8 cm'dir.

DVD-R'den farklı olarak DVD-RW'nin en önemli farkı tekrar silinebilir ve yazılabilir olmasıdır. Pioneer'ın kayıtlarında, DVD-RW diskler yaklaşık 1000 kere yazılabilirler. CD-RW standartlarıyla aynı yapıdadırlar. DVD-RW diskler genellikle dosyaların yedeklemesi ve depolanması gibi geçiçi veri kaydı için kullanılırlar. Ev DVD kullanıcıları için giddekçe artan bir kullanıma sahiptir. Tekrar yazılabilir bir disk kullanmanın bir faydası da, eğer veri kaydında yazım hataları oluşmuşsa disk yanmış olmaz ve disk, hatalar silinerek tekrar düzeltilebilir.

Diğer bir tekrar yazılabilir farmat DVD+RWdir. Henüz DVD'ler için kaydedilebilir bir format olmadığı zamanlarda "DVD±RW" şeklindeki isimlendirme hibrit (karma) sürücüler için çok popülerdi.

DVD-RW ve DVD+RW'nin kaydedilen katmanı organik bir maddeden yapılmış değildir, fakat özel bir alaşımdır. Şimdilerde DVD-RW2 olarak adlandırılan yeni bir format vardır. Eski DVD yazıcıların hepsi bu yeni standartla uyumlu değildir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç