Dvb nedir?

Dijital Video Yayınlama, (İngilizce Digital Video Broadcasting kısaltması DVB olarak da bilinir), televizyon, radyo, çok kanallı ton, interaktif hizmetler (MHP, EPG ve Teleteks gibi)’de dijital içerikleri aktarmaya yarayan yöntemdir.

DVB, MPEG-2 ve HDTV için H.264 veri sıkıştırma yöntemleri sayesinde yayın kanalı (Frekans) başına analog yayından daha çok programı barındırabilir.

Yayın kalitesi DVB’de analog yanına göre çok daha yüksektir. DVB, abonelik sistemi ile çalışan Televizyon, İzle-ve-Öde (İngilizce Pay-per-View), video paylaşımı alanında sinyalleri şifreleme özelliği ile yayıncı için maliyeti düşürmekte ve güvenlik açısından birçok imkanlar sunmaktadır.

DVB-RCS nedir?

Digital Video Broadcasting – Return Channel Satellite DVB sistemlerin  uzantısı olarak geliştirilmiştir. Brodcast sadece tek yönlü bir iletişim sistemidir. Yayın yapan bir merkez ve bu merkezin yaydığı sinyalleri alan alıcılar vardır. DVB-RCS’te ise alıcılar aynı zamanda merkeze ve diğer lokasyonlara veri iletebilirler. Uydu üzerinden internet veren VSAT sistemlerin geri dönüş kanalları olarak tariflenebilir. Kısacası 2 yönlü veri iletimini tanımlamaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç