DV nedir?

DV kavramı İngilizce "Digital" ve "Video" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. DV kavramı Türkçe'de "Sayısal Video" anlamına gelmektedir.

DV; Görsel ve sesli verilerin kayıt edilmesinde kullanılan bir kayıt formatıdır. Kısaca dijital video depolamak için kullanılan bir standarttır. DV bir standart olarak 1994 yılında kabul edilmiştir.

DV'de ses sıkıştırılamdan saklanırken, video ise sıkıştırılarak depolanmaktadır. DV'de görüntüde kare bazında sıkıştırma uygulanır.

DV kasetlerinin bilgisayarda işlenilebilmesi için Firewire (IEEE 1394, 1394a - Firewire 400, 1394b - Firewire 800) denilen bir porta ve Firewire kablosuna gereksinim vardır. Eğer bir bilgisayar bu porta sahip değilse, bir firewire kartıyla bu halledilebilir.

DV formatları

1. MiniDV

2. DVCAM

3. DVCPRO

4. Digital8

5. DVCPro50

6. HDV

DV formatlarının özellikleri

1. MiniDV, DVCAM ve DVCPRO, DV25 olarak bilinen sıkıştırma formatını kullanır.

2. Her bant üzerine benzer türde veri kaydedilir, olası farklı kalite ve benzeri farklarda da bu kayıt medotu ve türü değişmez.

3. Bunlardan en ucuz kayıt şekli miniDV'dir.

4. Her bant üzerine benzer türde veri kaydedilir, olası farklı kalite ve benzeri farklarda da bu kayıt medotu ve türü değişmez.

5. Sıkıştırma oranı: 5:1'dir

6. Veri oranı: 25 Mbps’dir.

7. Sıkıştırma metodu olarak Intraframe Discrete Cosine Transform (DCT) kullanılır.

8. Renk örneklemesi: 4:1:1'dir.

9. MiniDV ve DVCAM tamamen aynı görüntülme teknolojisi kullanır, sıkıştırma oranları ve renk örnekleme yetenekleri tamamen aynıdır.

MiniDV

En çok bilinen ve kullanılan bant formatıdır. MiniDV gelişmiş evrensel oynatım yeteneğine sahiptir, bir MiniDV bant herhangi bir tür DV aygıtla (DVCAM ve DVCPRO da dahil) oynatılabilir, aynı zamanda bir çok MiniDV aygıt da her üç DV formatını da okuyabilmektedir.

DVCAM

SONY tarafından geliştirilmiş bir formattır. DVCAM formatı dünyaca yaygın DV formatının Profesyonel uzantısıdır. Mükemmel sıkıştırma algoritması ile üstün resim kalitesi, yüksek multi-jenerasyon performansı ve CD kalitesinde üstün dijital ses performansı sunar.

DVCPRO

Japonya merkezli Panasonic tarafından geliştirilmiş bir formattır.

DVCAM daha iyi görüntü ve ses performansı ile üst düzey yayın kalitesinde dahi kullanılabilen geliştirilmiş bir formattır. DVCAM formatı DV’ye göre daha sağlamdır ve kasetlerinde çok daha az bozulmaya (dropout) rastlanır. DVCAM formatında kaset üzerindeki ses kaydı video kaydına kilitlenir. Bu sayede kurgu esnasında herhangi bir kayma söz konusu olmaz.

DVCPRO, ilk olarak televizyon istasyonlarının haber merkezlerine hitap etmeyi amaçlamıştır. Dijital editörler arasında diğerlerine nazaran daha az kullanılmakta ve bunun sebeplerinin başında önceki sürüm DVCPRO kameraların bir firewire çıkışı bulunmamasıdır.

DVCPRO, DVCAM’den geniş bir bant seviyesine sahiptir (18 micron) ve metal-partikül’lü bant kullanır ve oldukça dayanıklıdır.

Digital8

Sony'nin geliştirdiği,dijital ve analog görüntü arasında köprü kuran Video8 ya da Hi8 kasetleri oynatabilen bir dijital kamera biçimidir. Dijital görüntü kaydı yapan Digital8, analog çekimlere oranla 2 kat görüntü çözünürlüğüne sahiptir. Görüntüler daha net ve kalitelidir.

Digital8, kişisel bilgisayara hem analog hem de dijital görüntüleri i.link kullanarak aktarma özelliğine sahiptir. Kamera,Memory Stick ve USB çıkışıyla sabit görüntü çekimine ve bunların bilgisayar kaydedilmesine imkan tanır. Bazı modellerindeki MPEG Movie özelliğiyle internet siteleri için kısa filmler çekilip, yüklenebilmektedir .Karanlıkta çekim yapılabilmesi en önemli artılarındandır.

HDV

Yüksek çözünürlüklü video teknolojisine verilen isimdir. Açılımı "High defination video" dur. Standart DV teknolojisine göre daha fazla görsel noktanın oluşturulup sergilenmesini sağlar. Bu noktaların oluşumu kamerada kayıt esnasında, sergilenmesi de monitör veya televizyon gibi bir HD cihazında gerçekleşir.

Kamera çekim tekniğinde bugün her ne kadar kavramlar birbiyle karışık kullanılsa da iki temel High Definition kayıt türü vardır. Bunlardan ilki eski DV tekniğine dayalı olan HDV'dir ve miniDV kasetleri ile MPEG-2 formatında kayıt yapılır. Ötekisi ise yeni nesil bir kayıt türü olan HD olarak adlandırılır ve MPEG-4 formatında kayıt yapılır.

MPEG-4'ün en önemli özelliği MPEG-2'ye göre daha fazla komprime olanağı sağlaması ve dolasıyla çok yüksek sayıdaki ses ve özellikle görüntü verilerinin ufak kayıt çiplerine yazılabilmesidir.

Dış bağlantılar

Kamera nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç