Dukan diyeti nedir?

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanan protein ağırlıklı diyet programı.

Aşırı yada fazla kiloları olan, boy kilo oranına göre üst sınırda bulunan kişilerin zayıflamak veya kilo vermek üzere başlamış oldukları neleri yiyip yimemeleri konusunda bilgi veren beslenme programlarına "DİYET" denir. Dukan diyeti ise; beslenme programının yüksek protein, düşük yağ ve karbonhidratlı yiyeceklerden oluştuğu popüler bir fransız diyetidir.

Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu diyetin bütün diyetlerin içerisinden en iyisi olduğu iddiaa ediliyor. Herkes bilir ki genelde diyetler yememe üzerine kuruludur çoğu yiyecek diyet programlarında yasaktır. Dukan diyeti ise tam tersi yiyerek zayıflatacağı konusunda kendine güveniyor.

Dukan diyetine nasıl başlarım?

Dukan diyetinde 100 maddelik yüksek protein, düşük yağ ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden arzu ettiğiniz kadar yiyerek başlayabiliyorsunuz.

Dukan diyetindeki hedef nedir?

Dukan diyetinde hedef hızlı kilo vermek değil, yiyerek yavaş bir şekilde kilo vermek üzerine kuruludur. Böylece kilo verilirken sağlığınızda korunmuş olur.

Dukan diyetinin aşamaları nelerdir?

1. Atak aşaması

2. Seyir aşaması

3. Güçlendirme, Takviye aşaması

4. Koruma ve sabitleme (Stabilizasyon) aşaması

Atak aşaması

Atak aşamasında ne kadar kilo vermeniz gerektiği hesaplanır. Vermek istediğiniz kilo miktarına göre bir süre belirleniyor. Bu süre içerisinde kalori kısıtlaması yok; ancak beslenmeniz sadece yağsız proteinlerden oluşuyor. Karbonhidrat alımı "0 (sıfır)" a indiriliyor.

Kişiler balık, tavuk gibi yağsız etlerden, yağsız jambon ve yumurta gibi yüksek proteinli gıdalar ile besleniyorlar. Bu süre içerisinde günde 20 dakika egsersiz yapılması gerekiyor. Bu aşamada kilo kaybı normaldir. Bu aşamada günde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği, 1.5 litre su kesinlikle tüketilmesi gerekiyor.

Seyir aşaması

Seyir aşamasında kilo verilmeye devam ediyor. Ataka aşamasındaki yüksek proteinli yemek listenize 32 çeşit sebze daha ekleniyor. Bu sebzelerde yüksek protein, düşük karbonhidrat ve yağ içeren sebzelerden oluşuyor. Seyir aşamasında, Atak aşamasındaki gıdalar ile yeni eklenen sebzeleri iki günde bir dönüşümlü olarak yenilmek zorundadır.

Bu aşamada, 1. aşamadaki gıdaları tüketmeye devam ediyorsunuz. Bu aşama hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor. Bu aşamada günde 30 dakika egzersiz, günde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği, 1.5 litre su tüketilmesine devam edilmesi gerekiyor.

Güçlendirme, takviye aşaması

Güçlendirme, Takviye aşamasında diyetinize  karbonhidrat eklenmeye başlanıyor. Atak ve seyir aşamasındaki beslenme programına devam ediliyor. Bu aşamada kişilere haftada iki kere istediklerini yeme imkanı sunuluyor tabiki düşük miktarlarda. Haftada bir günde, sadece yağsız protein tüketiliyor.

Bu aşamada Atak ve seyir aşamasında olduğu gibi  günde 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği, 1.5 litre su kesinlikle tüketilmesi gerekiyor ayrıca günde 25 dakika egsersiz yapılması öneriliyor.

Koruma ve sabitleme (Stabilizasyon) aşaması

Koruma ve sabitleme (Stabilizasyon) aşamasında haftada bir gün sadece protein yeniyor. Hayatınızın sonuna kadar günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1.5 litre su tüketiliyor. Pasif bir hayat tarzı yerine aktif bir hayat tarzı tercih ediliyor. Günde 20 dakika egzersiz yapılıyor.

Dukan diyetinde tavsiye edilen gıdalar

Et ve Sakatat (İç organlar), Balık, Deniz Ürünleri, Kümes Hayvanları, Yağsız Şarküteri Ürünleri, Sebze Proteinleri (Tofu), Sebzeler

Dukan diyetinin diğer diyetlerden farkı nedir?

1. Kalori hesabı yoktur.

2. Sağlıklı kilo verilir.

3. Hızlı zayıflamayı vaad etmez.

4. Düşük yağ tüketimine odaklanır.

5. Yüksek protein kaynakları tüketilir.

6. Haftada 2 gün istenilen yiyecek yenebilir.

7. Doğal beslenmeye önem verilir.

8. Diyet, egzersiz programı ile bir bütün olarak uygulanır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç