Dubstep nedir?

2000'lerde Londra'da ortaya çıkan dubstep, popüler sanatçılara da sirayet eden bir akım haline geldi. Ünlü rock grubu Korn bile dubstep türünde bir albüm hazırladı.

Dubstep dediğimiz müzik türü son 4-5 seneden beri gittikçe yaygınlaşan yeni bir elektronik müzik türü. İlk Londra'nın güneyinde ortaya çıkan bu tür artık Drum and Bass'ın küçük kardeşi olarak kabul edilen bu yeni müzik türü batı dünyasında baya tutulmuş duruma bakılırsa. Ritim hızı 68-148bpm arasında değişiyor ve Jamican Dub'dan etkilenen jamayken ezgileri çoğunlukla mevcut.

Dubstep nasıl ortaya çıktı?

Dubstep'in nasıl ortaya çıktığını anlayabilmek için 2000'li yılların Londrası'na geri dönmek gerekir. O yıllarda Londra, 'garage' adı verilen yeni tür bir elektronik müziğin etkisindeydi. Dizzee Rascal, Wiley, Kano, Crazy Titch gibi sanatçıların öncüsü olduğu 'grime'ın da etkili olduğu bu günlerde, bahsi geçen iki türü birleştiren yeni bir sound'un da temelleri atılıyordu. Bu yeni tür, dub ve garage'ın bir alt türü olan 2-step'in adlarıyla birlikte anılacak, dubstep olarak adlandırılacaktı. Dubstep popülerliğini Londra'nın gece kulüplerinde yakaladı. Akımın şehre, oradan da dünyaya yayılmasını sağlayan da Big Apple Records dükkanıydı.

Dubstep nasıl bir müzik türü?

Basların ön plana çıktığı, İngilizlerin 'wobble' olarak adlandırdığı aksak ritimleri barındıran, mekanik seslerin de kullanıldığı dubstep, Londra'nın önemli kulüplerinde çalan DJ Hatcha'nın öncülüğünde popülerleşti. Geçtiğimiz aylarda Babylon'da da ağırladığımız Skream ve Benga ile Unicorn Kid, Truth, Kode9, Digital Mystikz, Artwork, Geriom, Warrior Queen, El-B, Zed Bias gibi isimlerin de popülerleşmesini sağlayan dubstep'in son dönemdeki yıldızı ise Skrillex. Bu arada Skream, Benga ve Artwork'ten oluşan Magnetic Man adlı grubu da listeye eklemekte fayda var. Tüm bunların dışında farklı türlerin popüler örneklerine yapılan dubstep remixlerini internette Youtube, Dailymotion, Fizy ve Grooveshark gibi sitelerde bulmanız da mümkün.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç