Dual Core nedir?

Dual Core kavramı İngilizce "Dual" ve "Core" kelimelerinden oluşmaktadır. Dual kelimesi Türkçe'de "Çift" anlamına gelirken, Core kelimesi'de Türkçe'de "Çekirdek" anlamına gelmektedir.

Dual Core; Türkçe'de "Çift Çekirdek" anlamına gelmekte olan bir işlemci üzerinde 2 adet çekirdek (core)'in yerkeştirilerek bu çekirdeklerin birbirinden bağımsız çalışabildiği x86 mimarisi mikroişlemciler için kullanılan bir teknolojidir.

Dual Core temelinde yatan mantık birbirinden farklı işlemler içi gerekli işlemci gücünü çekirdeklere bölerek daha kısa sürede bu farklı işlemleri bitirebilmektir.

Dual Core teknolojisi kullanan ilk işlemciler Pentium Dual Core markasıyla piyasa çıkmıştır. Dual Core işlemciler iki tam yürütme çekirdeği içermektedirler.

Tek bir entegre devre yani silikon çip üzerine iki fiziksel işlemci, önbellekleri ve önbellek denetleyicileri birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Dual Core teknolojisinde her çekirdek kendi önbelleğine sahiptir.

Bir Dual Core işlemci de, her çekirdek verimliliğini artırmak için aynı anda gelen veri dizilerini işler. Dual Core "İntel" tarafından geliştirilmiştir.

Bir Dual Core işlemcinin en önemli avantajı işlem süresini kısaltmasıdır.

Pentium Dual Core nedir?

Pentium Dual Core markası, Pentium'un yeni adı olarak, 2006 dan beri Intel'in ana x86 mimarisi mikroişlemciler için kullanılmaktadır. Belirli bir saat frekansı özellikleri, fiyat ve performans açısından, Pentium Dual Core işlemciler Celeron'dan yukarıda ama Intel'in ürün gamında Core ve Core 2 işlemcilerin altına yerleştirilmiştir.

Dual Core teknolojisinin teknik özellikleri

1. Maksimum işlemci hızı 1.3 GHz - 3.0 GHz arasındadır.

2. Fsb hızı 533 MHz - 800 MHz arasındadır.

3. Yüzey ölçüsü 65 nm - 45 nm'dir.

4.  MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, x86-64 komut kümesi desteği sunmaktadır.

5. Soketler; LGA 775, Socket M, Socket P, LGA 1115

6. Çekirdek isimleri; Yonah, Merom-2M, Allendale, Wolfdale-3M

Dış bağlantılar

İşlemci nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç