DTP nedir?

DTP, Dynamic Trunking Protocol (Dinamik Gövdem Protokolü) Cisco tarafından geliştirilmiş OSI katmanlarından ikincisi olan "Data Link" katmanında çalışan ağ protokolüdür.

DTP kısaca Cisco Switchler (anahtarlayıcılar)arasında çalışan ve iki anahtarlayıcının aralarında paylaştıkları DTP mesajı ile, bağlı oldukları portu Trunk portu (Gövde portu) yapmasını sağlayan bir protokoldür. Dinamik Trunk Protokolü aracılığıyla portlar arası "trunk" olma işlemi otomatik olarak yapılmaktadır.

Dinamik Trunk Protokolü’nün gerçekleştirilmesi için uygulanabilecek 4 çeşit mod vardır: "Switchportlar" DTP yönünden Auto (otomatik) veya Desirable (istenen) olabilir. Otomatik ve istenen olan modlar dışında "switchportlar" yönetici tarafından statik olarak, access (erişim) ya da trunk (gövde) olarak belirlenebilir.

Dynamic Desirable (Dinamik istenen) ve Dynamic Auto (Dinamik otomatik), portun otomatik olarak "trunk'a" geçip geçemeyeceğini belirler ve bu belirleme hat boyunca DTP paketlerinin gönderilmesiyle ilgilidir. Bu modlar "trunk" olmaya meyillidir standart olarak desirable (istenen) olan bu portların auto (otomatik) ya da desirable (istenen) olma durumunda çalışma şekilleri aşağıdaki tablodan anlaşılabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç