DTK nedir?

DTK, 2007 yılında Diyarbakır' da kurulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla hayata geçirilmesi, demokratik yaşamın ve sivil toplum bilincinin geliştirilmesi, evrensel insan hak ve özgürlüklerinin yaşam bulması, adıl ve onurlu bir barışın gerçekleştirilmesi amacıyla bir araya gelen, Kürdistan'dan seçilmiş halk delegeleri, milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi partiler, siyasi gruplar, sivil toplum örgütleri ve Kürdistan'da yaşayan tüm etnik, dinsel ve mezhepsel grupların temsilcileriyle, akademisyenler, entelektüel şahsiyetler ve kanaat önderlerinden oluşan sivil bir demokrasi platformudur.

DTK, tüzüğünde, tartışma ve diyalog zemininin yaratılması, ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşı mücadele edilmesi ve toplumun temel sorunlarının çözülmesi konusunda politikalar üretmek ile bu politikaların yaşama geçirilmesini görev olarak gördüğünü belirtiyor.

DTK bölgenin en büyük sivil toplum örgütü

Eş Başkanlık sisteminin uygulandığı ve yılda bir kez genel kurulunu gerçekleştiren DTK, yüzde 60 halk, yüzde 40 doğal delegeden oluşurken, ayrıca yüzde 40 cinsiyet kotası uyguluyor.

5 kişilik Başkanlık Divanı, 13 kişilik Koordinasyon Kurulu ve 101 kişilik Daimi Meclis'ten oluşan DTK' nin toplam 850 delegesi bulunurken, bu sayının 316' sını sivil toplum örgütü, milletvekili, belediye başkanları, il genel meclis başkanları ve kanaat önderlerinin de aralarında bulunduğu doğal delegeler oluşturuyor.

Bunun yanı sıra Daimi Meclis bünyesinde Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu, Ekonomi ve İstihdam Komisyonu, Dil, Eğitim ve Sosyal Çalışmalar Komisyonu, Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu, Kadın Komisyonu, Gençlik Komisyonu, Kültür, Sanat ve Bilim Komisyonu, İnanç Komisyonu, Diplomasi ve Dış İlişkiler Komisyonu, Sağlık Komisyonu ve Örgütlenme Komisyonu gibi toplam 12 komisyon bulunuyor. Yine köy, mahalle, ilçe ve il meclisleri ile tabandan örgütlenen DTK' nin en büyük tabanını halk oluşturuyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç