Dth (döviz tevdiat hesabı) nedir?

Dth kısaltmasının açılımı "Döviz Tevdiat Hesabı" şeklindedir.

Döviz tevdiat hesabı kelimelerinin baş harflerinden oluşan dth kısaltması;  gerek Türkiye’de yerleşik gerek yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişiler adına konvertibl dövizler üzerinde açılabilen hesaplara verilen isimdir.

Sektörde toplam mevduat içindeki Dth oranı, en fazla sırasıyla özel, yabancı ve kamu bankalarında bulunmaktadır. VUK’ un 280. maddesine göre yabancı paralı döviz tevdiat hesapları dönem sonunda TCMB’nin yayımladığı kur üzerinden bilanço günündeki değerine getirilir. Uluslararası ticaretle ilgili aracı bankaların masrafları 102 Bankalar hesaba alacak ilgili gider hesabına borç kaydedilir.

Bankaya yurt dışından ihracat bedeli yabancı para havale geldiğinde önce Dth (döviz tevdiat hesabı) işlemlerinde izlenir.

Bankadaki yabancı para, DAB ( döviz alım belgesi) ile YTL’na çevrilerek mevduat hesaplarına aktarılmak istendiğinde, işlemin yapıldığı tarihteki DAB belgesi kuru esas alınarak yabancı paralı döviz tevdiat hesabını maliyet (kayıtlı) tutar üzerinden alacak, ticari mevduat hesabına borç kaydedilir.

Dth (Dth tabanca) nedir?

Dth kısaltması Türkçe'de "Kuyudibi" anlamına gelmektedir.

Dth tabanca; Farklı sektörlerde çok sert veya orta sert zeminlerde  delik delme için kullanılan tabancalara verilen isimdir.

Dth (Kuyu Dibi) delme işleminde pistondan gelen enerjinin yaklaşık %85’i bitin kaya ile olan bağlantı yüzeyini bulur.

Dth (Dth tabanca) kullanılan sektörler

1. Madenler

2. Taş ocakları

3. İnşaat,

4. Petrol,

5. Doğalgaz alanlarında kullanılmaktadır.

Dth (Dth tabanca) boyutları

DTH tabancalar çap olarak 3,5 inç - 48 inç delik boyutlarında ve 72 inç'e kadar Secoroc Cluster deliciler de bulunmaktadır.

Dth (Dth tabanca)'nın avantajları

Verimliliğinizi ve kapasitenizi artırır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç