DSG nedir?

Çift milli vites kutusu' dur. DSG (Direct Shift Gearbox), vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirebilen otomatik şanzımandır.

Çift kavramalı şanzıman, geleneksel otomatik ve düz vites sistemlerine nazaran daha fazla güç ve daha iyi bir kontrol sağlamaktadır. İlk olarak Volkswagen (DSG) ve Audi (S-tronic) tarafından markete sunulan çift kavramalı şanzıman daha sonraları Nissan, Mitsubishi, BMW ve Porsche gibi otomotiv üreticileri tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

Çift debriyaj olduğu gibi motorun hareket verdiği çift dişli mili vardır. Bir milin üzeinde 1-3-5, diğer milin üzerinde 2-4-6-R dişlileri vardır. 1. viteste hareket halindeyken, hareket iletilmeyen 2. milin üzerinde bulunan 2. vites dişlisi yerine takılı vaziyette bekler.

Sistem, 2. vitese geçme komutunu aldığında, 2. milin debriyajını aktif hale getirip aynı zamanda 1. milin debriyajını pasif hale getirir. 2. vites zaten hazır beklediğinden, vites dişlisini yerine takmak için vakit kaybı olmaz, sadece debriyajın bırakılması için bir zamana ihtiyaç vardır ki bu da elektronik kontrol sistemleriyle çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Volkswagen DSG olarak adlandırırken, BMW SMG demektedir. Her firma kendine göre bir isim belirlemekteyse de çalışma prensipleri aşağı yukarı aynı kalmaktadır. Performans severler için iyi bir sistemdir. Türkiye’de ilk kez Volkswagen tarafından sunulmuş, patenti de Volkswagen’e aittir.

Aynı zamanda şanzıman yakıt tasarrufu açısından avantajlıdır. Aynı zamanda tork kaybı olmaması, kısa vites geçiş sürelerine sahip olması  ve  yumuşak vites geçiş hissi DSG şanzımanın diğer avantajlarıdır. Buna karşılık, mekanik verimlilik, yüksek üretim maliyetleri, bakım maliyetleri ve daha uzun süren geri vites geçiş süresi ise bu teknolojinin dezavantajlarıdır.

Çift kavramalı, DSG şanzıman kullanmak

Çift kavramalı şanzımanlarda debriyaj pedalı bulunmamaktadır, kavrama otomatik olarak kavrar veya ayrılır. Çoğu ÇKŞ’ler geleneksel P-R-N-D veya P-R-N-D-S(sport) gibi otomatik vites değiştirme modeline sahiptir. Drive ve Sport modlarda, ÇKŞ otomatik vites gibi davranır. Drive modundayken şanzıman üst viteslere motor sesini ve yakıt tüketimini azaltmak için erken geçer.

Spor modda ise şanzıman alt vitesi motoru güç bandında tutabilmek için uzun tutar. Ayrıca sport mod vites küçültürken agresif davranırken daha az gaz pedal basıncı sağlar. Bazı araçlarda, özellikle DSG şanzımanlı VW ve Audi’lerde sport mod arabanın gaz pedalına çok daha agresif olarak reaksiyon vermektedir.

Çoğu çift kavramalı şanzıman vites kolu veya direksiyon üzerinde bulunan kulakçıklar vasıtasıyla maneul kullanım özelliğini barındırmaktadır. Sürücü manuel moddayken kavrama yine otomatik olarak kontrol edilir fakat sürücü hangi vitesin ne zaman seçileceğine karar verir. Şanzıman seçilen vitesin motor devrini aşmadığı sürece sürücünün komutlarını takip eder. (Örneğin 120 km/s ile giderken 1. vitese geçirmeye çalışmak gibi)

Çift kavramaları, DSG şanzımanların avantajları

En belirgin avantajı manuel şanzımanın sürüş  karakteristiğini sağlayabilmesidir. (Örneğin hızlı gaz kelebeği tepkisi ve gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde motor hızında düşüş olmaması gibi) Buna rağmen çift kavramalı şanzıman manuel ve SMT’ye göre neredeyse anlık çok hızlı vites değiştirebilme kabiliyetine sahiptir.

Volkswagen DSG vites yükseltmek için sadece 8ms ye ihtiyaç duyarken SMT’ye sahip Ferrari Enzo aynı işlem için 150ms’ye ihtiyaç duymaktadır. Anlık vites değiştirme daha hızlı ivmelenme demektir: Audi’nin verilerine göre A3 0-60 mph hıza manuel şanzımanda 6.9 sn’de ulaşabilirken DSG şanzıman 6.7 sn’de ulaşabilmektedir.

Çift Kavramalı şanzımanların dezavantajları

Çift kavramalı/DSG şanzımanların en belirgin dezavantajı, diğer dişli dişli şanzımanlarda olduğu gibi sabit vites sayısının olması ve şanzımanın motoru maksimum güç ve yakıt ekonomisi için en optimum hızda tutamamasıdır. Bu yüzden çift kavramalı şanzımanlar CVT şanzımanlar kadar gücü aktaramaz ve yakıt yönünden ekonomik değildir.

Buna rağmen çift kavramalı şanzımanlar CVT şanzımanlara göre daha iyi bir sürüş keyfi sağladığı için çoğu sürücü tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca çift kavramalı şanzımanlar manuel şanzımanlara göre daha performanslı olduğu için manuel şanzımanlara tercih edilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç