Dsa nedir?

İngilizce Dynamic Stability Assistance’ın türkçe karşılığı olan Dinamik Denge Desteği (DSA) ilk olarak 85'li yıllarda VOLVU’nun mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve bugün pek az araçta kullanılmaktadır.

Çalışma prensibi itibariyle ASR yani antipatinaj sistemine çok benzer hatta ilk üretildiği yıllarda antipatinaj sistemi ile birlikte kullanılmıştır ancak arada küçük bir fark vardır. O da; ASR yalnızca araç kalkış anında ve vites aralarında devreye girer ve olası bir patinajda yakıt valfine müdahale ederek patinajı önler. DSA yani Dinamik Denge Desteği ise motor çalıştığı sürece faaliyetini sürdürür ve motor durana kadar hangi hızda olursa olsun güvenli bir sürüş sağlamayı amaçlar.

Üstten özel bir şırınga vasıtasıyla madde örneğinin üstüne bir damla ultra saf su damlatılır(Duruma göre damlatılan madde değiştirilebilir). Maddenin yüzey kısmı bir kamera ile çekilir ve bilgisayar ekranına yansıtılır.

Bilgisayarda uygun bir yazılım kullanılarak damlanın temas açısı ölçülür ve örneğimizin hidrofobik mi yoksa hidrofilik mi olduğu anlaşılır. (Genelde temas açısı 100 dereceden büyük maddeler hidrofobik kabul edilirler.) DSA ile duruma göre gerektiğinde yüzey enerjisi ve yüzey gerilimi de ölçülebilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç