DRM nedir?

DRM, İngilizce Digital Right Management (Dijital Haklar Yönetimi) teriminin kısaltılmışıdır. Kısaca açıklamak gerekirse, pek çok donanım üreticisi, yayıncı, telif hakkı sahibi tarafından satış sonrası dijital içeriğin ve cihazların kullanımını kontrol etmek amacıyla ortaya atılmış teknolojiler bütünüdür.

DRM çalışma mantığı nasıldır?

Çalışma mantığı olarak olarak içerik üzerinde (DRMS) Dijital Haklar Yönetim Sistemleri tarafından lisans işlenir, medya içeriğinin oynatılacağı ortamda bu haklar kontrol mekanizmaları tarafından lisansı hakkı incelenir, Geçerli olması durumunda oynatılır.

Lisans mevcut ise DRM koruması nasıl eklenir?

DRM Korumasının baş mimarilerinden Microsoft, Windows Media Player’ı üzerinde DRM Koruması ekleme imkanı sunuyor. Bu uygulamadan faydalanabilmek için, medya dosyalarınızda yazma hakkınızında verilmesi gerekir. Bu hak içerik sağlayıcı tarafından verilir, eğer size müzik dosyasını yalnızca yürütme hakkı verilmiş ise kopyalama yapılamayacaktır.

DRM’nin yapıtaşları

İçerik koruma,
İçerik kontrolü,
Üye doğrulama, yetkilendirme,
Üye hesap ve paket yetkilendirme.

Özetle, bir kullanıcı, sisteme login olduktan sonra, bir filmi izlemek için sunucuya kimlik bilgilerini gönderir (credentials), bu bilgiler kullanılarak kullanıcının üyelik paketinin o flmi izlemesine olanak verip vermediği kontrol edilir, Kullanıcının cihazına film şifreli bir şekilde aktarılır ve beraberinde o şifreyi çözmesi çin gerekli anahtar gönderilir. Kullanıcının cihazı da bu anahtarı kullanarak içeriğin şifresini çözer ve izler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç