Dow Jones nedir?

Dow Jones, New York borsasında işlem gören en büyük 30 sanayi şirketi hisse senetlerinden oluşan endekstir. Tam adı Dow Jones İndustrial Average (DJIA) dır. Burada dünyanın en ünlü şirketlerinin hisse senetleri alınıp satıldığından, indeksin genel gidişi aynı zamanda dünya ekonomisinin gelişimini gösteren bir ölçüt niteliğindedir.

Dow Jones şirketinin kurucusu The Wall Street dergisinin sahibibi olan Charles Dow dur. Modern Teknik Analizin atası olarak nitelendirilen Charles Dow'un The Wall Street Journal gazetesinde 1900-1902 yılları arasında yayınlanan makalelerinden derlenerek ortaya çıkarılan Dow Teorisi, teknik analiz metodlarının en eskisi ve hakkında en çok araştırma yayını yapılmış olanıdır.

Teorinin amacı, hisse senedi piyasasının yönünü (trendini), genel dünyasının gidişatı ile ilişkilendirmek, kısa vadeli fiyat hareketlerini gözardı ederek hisse senedi piyasasının genel yönünü tahmin etmeye çalışmak ve bu sayede belirlenen trendin doğru zamanda doğru tarafında yer alabilmektir.

Dow Jones sürdürülebilirlik endeksi (DJSI) nedir?

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, alanında küresel ölçekte gerçekleştirilen ilk uygulama olma özelliğini taşımaktadır. Geleneksel finansal analizlere sürdürülebilirlik kriterlerinin eklenmesiyle, şirketlerin potansiyellerinin daha doğru değerlendirilebileceği mantığıyla oluşturulan endeks, küresel yatırımcılar için de önemli bir referans noktası oluşturmaktadır.

Dünya genelinde tüm sektörlerden en yüksek finansal performansa sahip binlerce şirket dahil edilerek her yıl gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda en yüksek sürdürülebilirlik performansını gösteren şirketler listelenmeye hak kazanmaktadır.

2013 yılında yapılan değerlendirme sonucunda, DJSI 2013 Gelişmekte Olan Pazarlar Kategorisi’nde listelenen Anadolu Efes, bu başarıyı gösteren ilk Türk şirketi olma özelliğini de taşımaktadır.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) 2014 yılı değerlendirmeleri sonucunda ise, Siemens AG yedi ayrı sektörde faaliyet gösteren 350 endüstriyel şirket arasından sürdürülebilirlik konusunda 100 puan üzerinden 93 puan alarak birinci olmuştur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç