Dosya nedir?

Dosya, bir iş, bir konu veya bir kişi hakkındaki evrakların tamamına denir. Ayrıca bilgisayarlardaki bilgi kümelerine dosya denir.

Her türlü dosya bilgisayarda sayısal olarak bulunur. Veriler basitçe 0 ve 1 sayılarından oluşur. Dosyalar her ne kadar sadece sayısal verilerden ibaret olsa da kullanılan programa göre farklı çıktılar verebilirler.

Dosya, sanal ortamdaki verilerin, disk üzerinde saklanması için oluşturulan, belirli büyüklükteki veri yapısıdır. Bilgisayarın ikincil hafıza birimlerinde bulunur. Hafıza birimi üzerinde bir başlangıç adresi, ve bir de bitiş göstergesi (eof: end of file) vardır. Dosya diske yazılırken, başlangıç adresinden itibaren veriler sırayla eof karakterine kadar yazılır.

Silme esnasında ise basitçe dosyanın başlangıç adresi yok edilerek dosyanın yeri kaybedilir. Bu yüzden ikincil hafızaya dosya yazmak, silmekten daha uzun sürer. Dosya tipi, dosyanın hangi formatta kaydedildiğini, ne şekilde okunabileceğini belirtir. Bir dosyanın tipi genellikle dosya adından sonra gelen nokta ve sonrasındaki birkaç harf ile ifade edilir. Örneğin: .jpg .html gibi.

Sözlükte "dosya" ne demek?

1. Aynı konu, aynı kimse, aynı işle ilgili belgeler bütünü.
2. Bu gibi belgelerin toplandığı kartondan kap.

Dosya kelimesinin ingilizcesi

n. file, folder, record, dossier
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç