Domuz nedir?

Eti ve yağı için beslenen bir hayvandır. Evcil ve yabani olmak üzere iki çeşidi vardır. Domuz, geviş getirmeyen çift parmaklı memelilerdendir. Ağır ve yağlı vücudu, kalın, kısa boynu vardır. Köpekdişleri çok gelişmiştir. Domuzlar, daha çok bitkisel besin maddeleriyle beslenirse de, Ölü hayvan eti, bozulmuş artıklar, pislik, akla gelebilen her şeyi yerler. Bu bakımdan beslenmeleri çok kolaydır. Ancak, iyi kaliteli domuz yetiştirmek için özel besleme usulleri vardır. Evcil domuzların 30 kadar çeşidi vardır. Domuzun etinden olduğu kadar, kılı, derisi ve tırnaklarından da faydalanılır.

Yaban domuzunun vücudu siyah, sert kıllarla kaplıdır. Bu kıllar geniş ölçüde fırça yapmakta kullanılır. Erkeklerinin köpek dişleri çok gelişmiştir. Vücudu iki yandan şişkindir. Derisi çok kalındır. Domuz derisi, dericilikte çok makbul tutulan bir deridir. Genellikle sarı renktedir, üzerinde koyu sarıdan çizgiler vardır. Yaban domuzları, sürüler halinde veya çift çift yaşarlar. Tarlalara zarar verdikleri için çok zararlıdırlar. Yaban domuzlan sürek avi ile avlanır. Eti yenir. Domuz eti Müslümanlıkta ve diğer bazı dinlerde haramdır. Çünkü bazılarının etinde trişin ve benzeri gibi bazı barsak asalaklarının yavruları vardır. Az pişmiş’ etlerde bunlar ölmediğinden yiyen için tehlikeli olabilir. Domuz çabuk ürer, bir defada 8-10 yavru yapar.

Yaban domuzu

Yaban domuzunun güçlü gövdesi, kısa bacakları, kül renginde tüyleri vardır. Köpekdişleri dışa doğru uzamıştır. Kuzey Afrika, Batı Asya, Avrupa ormanlarında, bataklık yerlerde yaşarlar. Avrupa’da yaşayan türleri evcil türlerin atası olarak bilinir. Tarımsal alanlar için zararlıdırlar. Başlıca yabandomuzu türleri: Düğmeli Afrika domuzu Kuzey Afrika’da Sahra’nın güneyinde yaşar. Burun deliklerinin yanlarında bulunan sivri, keskin ve kıvrık iki çift köpekdişleri belirgin özelliğidir. Irmak ya da fundalık domuzu Madagaskar ve Batı Afrika’da yaşar. Pas kırmızı rengindedir. Sakallı domuz, vahşi domuz Filipinler’de Sunda Adaları’nda yaşar. Cüce tavşan domuzu Himalayalar’da yaşar; tavşan boyunda, tavşan büyüklüğündedir.

Evcil domuz

Evcil domuz otçul ve etçildir. Hemen her ülkede eti, yağı, derisi için beslenir, kültür türleri elde edilir. Verimli bir hayvan olup, eti besin maddesi olarak, sert kılları fırça yapımında, sağlam ve işlenmesi kolay derisi de endüstride kullanılır. Ancak, eti parazitleri barındırdığından iyi pişirilmelidir. Müslümanların ve Yahudilerin dinsel inançları domuz etinin yenmesini yasaklamıştır. Domuz, 5 ayda kesim için istenen olgunluğa ulaşır (90-95 kg). Günümüzde daha iyi verim almak için evcil türler kendi aralarında çaprazlanarak yağı az, et verimi yüksek ırklar yetiştirilir. Başlıca evcil domuz türleri: ingiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’ da yaygın olan Berkshire, İskandinav ülkelerinde geliştirilen Landrace, İspanya’da yaygın olan Keltik’tir. Dünya domuz üretiminde sayısal çoğunluğa Çin sahipken en yoğun üretim ABD’ de yapılır.

Domuzgiller

Çift parmaklıların gevişgetirmeyenler alttakımından bir familyadır. En eski çift parmaklılardandır. Kama biçimli başları gövdenin üçte birini oluşturur. Alçak, yanları basık, dar sırtlı gövdeleri, kaim fırça tüylü postları vardır. Başları toparlak olup ağız ve burun kesimleri uzun boru biçimindedir. Üst ve alt köpekdişleri dışarı çıkmıştır.

domuz

Kulaklar ve gözler küçük olup kuyrukları kıllı ve kısadır. Yabandomuzları dünyanın her yerinde bulunur. Gövdelerini çamura bulayarak böceklerden ve asalaklardan korunurlar, gündüzleri ağaç altlarında dinlenirler. Kendilerini tehlikede hissettikleri durumlarda saldırgan olabilirler. Domuzlar, suaygırları gibi, gevişgetirmeyenlerin basit mideli tek çift-parmaklısıdır. Çok hızlı çoğalırlar. Evcildomuz, yabandomuzu, geyikdomuzu, düğmeli Afrika domuzu bilinen türleridir. Diş sayısının fazlalığı (44) nedeniyle ilkel memelileri andırır. Erkeklerinin köpek dişleri dışarı doğru uzamıştır ve savunma ödevi görür, aynı zamanda toprağı eşerek besin bulmaya da yarar. Gözleri küçüktür. Derileri kalın, kılları fırça gibi sert ve çok seyrek, kuyrukları ince-uzundur. Ayakları dört parmaklıdır.

Bunlardan yalnızca ikisini yere basarak yürür. Sürüler halinde yaşar. Avrupa yabandomuzu (Sus scrofa) 150 cm uzunluğundadır. Kuyruğu 25 cm kadardır. Vücudu kuvvetli, bacakları kısadır. Kül rengi tüylüdür. Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da ormanlık ve bataklık yerlerde yaşar. Genellikle bitkilerle beslenir. Evcil domuz (Sus scrofa domesticus) Avrupa yaban domuzundan türemiştir. Dini inançlara göre etinin yenmesi yasak olduğundan, Müslüman ülkelerinde beslenmez. Her türlü yiyecekle beslenebildiği ve hızlı ürediği için ekonomik bir hayvandır. Yılda iki kez 7-8 yavru doğurur. Kimi evcil domuzların da Hint yaban domuzundan (Sus cristatus) türediği kabul edilmektedir. Bunlar Endülüs, Napoli ve Macar domuzlarıdır. Evcil domuzların etinden, yağından ve derisinden yararlanılır.

Sözlükte "domuz" ne demek?

1. Çiftparmaklılardan, eti ve yağı için beslenen evcil hayvan (sus scrofa domestica).
2. Hain, aksi, ters, inatçı.

Domuz kelimesinin ingilizcesi

adj. porcine
n. pig, boar, swine, hog, grunter, pork

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç