Domino nedir?

Ön tarafı ortadan ikiye bölünmüş ve her bir bölümde beyaz veya l'den 6'ya kadar noktalar bulunan 28 taşla, 2, 3 veya 4 kişi tarafından oynanan bir oyundur. Oyuncular 7'şer taş alırlar ve oyuna ilk defa en büyük çiftlisi olan başlar. Ortaya konan taşların iki ucundaki benzerlere uyan taşlar konmak suretiyle oyuna devam edilir. Elde konacak taş yoksa bir kenarda duran yedek taşlardan buluncaya kadar çekilir. Elindeki taşları ilk bitiren o eli kazanmış olur ve ötekilerin elinde kalan sayılar aleyhlerine yazılır. Evvelden anlaşma yapılan sayıyı dolduranlar oyunu kaybederler.

Bu, «basit domino» dur. Bir de «aznif» vardır ki onda yine en büyük çiftle başlanır. Yalnız çiftin dört tarafına konan taşların toplam sayısı 5, 10, 15, 20, 30, 35'i buldukça taşı koyan kendine bu sayıları yazdırır. Her el bittikçe de, eli bitiren, karşısındakilerin elinde kalan sayıları 2, 3 olarak değil de 5, 10, 15 olarak yazılır. Böylece evvelden anlaşılan sayıyı dolduran oyuncu oyunu kazanmış olur. Domino oyunu 18. yüzyılda İtalya’da oynanırdı. Oradan Fransa ve İngiltere’ye geçmiş, sonradan Dünya’nın her tarafına yayılmıştır. Değişik ülkelerde oynanan çeşitli şekilleri vardır. Bizde daha çok iki çeşidi oynanır.

Basit domino

Oyuna başlayan oyuncu taşını ortaya koyar. İkinci oyuncu bölümlerdeki nokta sayısı bakımından elinde, ortadaki dominoyu tutan bir taş varsa bunu o dominonun yanına koyar. Oyun böylece devam eder. Oyuncuların ellerinde, uçlardaki taşları tutan taş yoksa geri kalan dominoların arasında uygun olanını bulmak üzere iki kere birer taş alma hakkı vardır. Gene de bulamazsa oyun sırasını kaybeder. Elindeki taşları en çabuk bitiren oyunu kazanır.

Bu durumda öteki oyuncuların ellerinde kalan taşlardaki noktalar toplanır, kazanan oyuncu için bir kağıda yazılır. Oyunun hangi sayıda biteceği önceden kararlaştırılmışsa, bu sayıyı ilk elde eden dominoyu kazanır. Elde kalan dominolarla oyuna devam etmek imkanı kalmamışsa oyun bağlanmış sayılır. Bu durumda oyuncular ellerinde kalan taşları açarlar; en küçük toplam kimin elindeyse o oyunu kazanır.

Aznif

Dominonun hesap kuvvetine dayanan daha zor, fakat çok daha zevkli bir şeklidir. İki, üç, dört kişi arasında oynanabilir. Oyuna elindeki taşlardan iki yarısı da aynı olanlar arasında toplamı en yüksek taş bulunan başlar. Mesela; 6+6 varsa, hemen onu koyar. Yoksa 5+5 konulur.

domino

Bunu koyan hemen 10 sayı yazar. Çift 6 veya 5 yoksa çift 4 vs. konulur. Öteki oyuncular bu ortadaki taşın sıra ile, dört tarafına aynı sayıdan birer taş koymak zorundadır. Taşı olmayan yedek taşlara başvurur ancak üst üste en fazla iki taş alabilir. Böylece ortada bir + işareti meydana gelince, artık her oyuncu bunun dört kolundan hangisine isterse taş koyabilir. Uçlardaki sayıların toplamı 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 e çıkaran kendisine bu miktarda sayı yazar. yunun sonunda sayılar toplanır, en yüksek toplama ulaşan oyunu kazanır.

Sözlükte "domino" ne demek?

1. Üzerleri noktalarla işaretli dikdörtgen biçiminde yirmi sekiz taşla masa üzerinde oynanan bir oyun.
2. Maskeli balolarda giyilen kukuletalı uzun giysi.

Cümle içinde kullanımı

Kahvede vakit tavla, dama ya da domino oynayarak geçer.
- S. Birsel

Domino kelimesinin ingilizcesi

n. hooded cloak; flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots (used to play the game of dominoes)
n. domino, hooded cloak, flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots
n. domino, hooded cloak; flat rectangular object with two halves that are blank or marked with dots (used to play the game of dominoes)
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç