DNS server nedir?

DNS, Domain Name Server kelimelerinin kısaltılmış halidir. Domain, Türkçe'ye alan adı olarak çevrilmiştir. Başka bir deyişle "Site adı" dır. Site adı sunucusu, web tarayıcınıza bir web sitesi adresi girdiğinizde, bunun hangi IP adresinde olduğunun sorulduğu sunucudur.

Domain Name System (DNS) günümüz teknolojisinde isim çözümleme sistemi için kullanılır. İnternet yada intranet  ortamını ele alırsak her bir makinenin numeric olarak bir ismi vardır ama akılda kalması zor olduğu için alphanumeric isimleri biliriz genelde.

İnternet ortamında her şey isimden ibaret olarak görülmektedir. Biz sürekli olarak tarayıcılarımıza adres giriyoruz, oysaki aslında o adreslere ait olan ip' leri bilmiyoruz, bilmemiz de pek mümkün değildir, çünkü insan hafızası rakamlara göre  isimleri daha kolay hatırlamaktadır.

Örneğin “208.190.120.185” adresi yerine bunun ismi olan “nedir.com”u aklımızda tutmamız daha kolay olacaktır.

DNS nasıl çalışır?

Alan adı alanı, alt bölgelere ayrılmış olan bir alan adı ağacından oluşur. Üst düzey veya kök bölge, ABD Ticaret Bakanlığı (DOC) tarafından yönetilir ve kök isim sunucularındaki verileri tutan İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) işlev operatörü ve verisign tarafından ortak olarak işletilir.

DNS bölgesi, yetkili isim sunucusu tarafından sağlanan bir bağlı düğümler topluluğundan oluşur. Farklı bölgelerin yetkili isim sunucuları, alanı adlarının IP adreslerine eşlemelerinin yayınlanmasından sorumludur.

Ağaçtaki her düğüm veya yaprak, alan adıyla ilişkilendirilen bilgileri tutan sıfır veya daha fazla kaynak kaydına sahiptir. Her alan adı .com veya .tv gibi bir üst düzey etki alanıyla (TLD) biter. İnternet'in çalışması ve alanı adlarının çoğaltılmasının engellenmesi için, alan adının kaydedileceği bir yetkili alan olmalıdır.

Her TLD'nin merkezi bir veri tabanını yöneten bir yetkili tescil şirketi vardır. Tescil şirketi, alanı adları ve IP adresleri hakkındaki bilgileri TLD bölge dosyalarında dağıtır. TLD bölge dosyaları, etkin ikinci düzey alanı adlarını (alan adının noktanın (".") sol kısmında görünen kısmı isim sunucularının benzersiz IP adresleriyle eşleştirir.

dns server

DNS isim çözümlemesi nedir?

DNS sunucuları sorumlu olduğu ve de başka yollara ile öğrendiği bütün FQDN’leri ve IP adreslerinin listesini belleğinde saklar. İstemcilerin öğrenmek istediği IP ve FQDN’leri öğrenebilmesi için sorgusunda FQDN/IP, sorgu çeşidini (Kaynak Kaydı(Resource Record)) belirtmesi gerekir.

İstemci tarafından yapılan bir DNS sorgusunun işleyişi şu şekilde gerçekleşir:

1. İstemci öncelikle kendi belleğinde kayıtlı adresleri tarar.
2. İstemci tarafından cache’lenmiş kayıtlara bakar.
3. İstemci kendisinde aradığı cevabı, sorguyu belleğinde kayıtlı DNS sunucularına gönderir.
4. DNS sunucuları gelen sorgunun yetkili olduğu kısımda olup olmadığına bakar.
5. Değilse cevabın cache’inde olup olmadığını kontrol eder.
6. Eğer DNS sunucusu sorguya cevap bulamazsa, belleğinde kayıtlı Root(Kök) sunucularına sorguyu yönlendirir.
7. Kök sunucuları sorguyu ilgili TLD sunucularına yönlendirir.
8. TLD sunucuları sorguyu ilgili sunuculara yönlendirerek istemciye cevap dönülmesi sağlanır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç