DNA parmak izi nedir?

DNA parmak izi, 1984 yılında Prof. Sir Alec Jeffreys tarafından keşfedilmiştir. DNA parmak izi, rekombinant DNA tekniğinin kullanım alanlarından birisidir. Bir insanın DNA’sını oluşturan nükleotit dizisi ile diğer insanın DNA’sını oluşturan nükleotit dizisi birbirinden farklıdır.

Buna göre iki farklı insanın DNA’sında her 100 nükleotitde 1 veya 2 nükleotit gibi farklılıkların olduğu anlaşılmıştır. bu şekilde DNA parmak izi tekniği geliştirilmiştir. DNA’daki nükleotit sırasının değişmesi kesici enzimlerin tanıma bölgelerinde değişikliğe neden olur.

Bu değişiklikler sonucu kesici enzimler tarafından farklı büyüklükte ve sayıda DNA parçaları elde edilir. Bu DNA parçaları jel içine enjekte edilir. Elektroforez adı verilen bir yöntemle farklı uzunlukta DNA parçaları birbirlerinden ayrılır.

Kısa olan DNA parçalarının hareketleri uzun olanlara göre daha hızlıdır. DNA parçaları jel üzerinde büyüklüklerine göre belirli uzaklıklarda bantlar oluşturur. Bu bantlaşma her bireyin kendine özgüdür. Buna DNA parmak izi adı verilir.

DNA parmak izi hangi alanlarda kullanılır?

DNA parmak izi suçluların tespitinde kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bu yöntemle olay yerinde bulunan kan, tükürük, kıl ve tırnak gibi canlı kalıntıları kriminal çalışmalarla incelenerek suçlunun bulunması sağlanır.

İki kişinin aynı DNA parmak izine sahip olma olasılığı oldukça düşük olduğundan birçok adli vakada bu yöntemden faydalanılır. DNA parmak izi yöntemi günümüzde göçmen sorunları, safkan köpek ırklarının belirlenmesi, babalık davaları, bitki ve hayvan türlerinin korunması çalışmaları dahil çok geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Gen mühendisliği ve biyoteknolojinin yanı sıra son yıllarda nanoteknoloji alanında araştırmalar yapılmaya ve ürünler oluşturulmaya başlanmıştır. Kalıtsal bozuklukların tanısında, Kalıtsal bozukluklar için tedavi yöntemleri geliştirmekte, Kriminal tanımlama ve adli tıpta biyolojik kanıt olarak, analık ve babalık testlerinde, bireysel tanımlama ve bitki varyetelerinin patentini almada kulanılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç