DMS nedir?

DMS (Digital Media Server) DLNA'nın özelliklerinden biridir. DMS içeriği depolayıp, ağda bulunan dijital medya oynatıcılar (DMP-Digital Media Player) ve dijital medya gerçekleyiciler (DMR-Digital Media Renderer) için uygun hale getirir.

Bilgisayarlar (PC) ve ağa-eklenmiş depolama cihazları (NAS-Network-Attached Storage) örnek olarak gösterilebilir. Şimdi size ASUS telefonlarda bahsi geçen DMS özelliğinin nasıl kullanılacağını anlatacağız.

DLNA (Digital Living Network Alliance) ise hayatımızın bir parçası olan bu dijital cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir teknolojidir. Bu sayede odamızda cep telefonuyla bilgisayarımızdaki müzikleri dinleyebilir videoları izleyebiliriz.

Aynı şekilde televizyon yayının bilgisayarımızdan rahatça izleyebilir tam tersi olarak da bilgisayarımızdaki bir filmi televizyondan izleyebiliyoruz. Kulağa oldukça hoş gelen bir teknoloji. Cihazların birbirleri ile iletişmde olması gerçekten çok güzel olacak.DLNA teknolojisinin geliştirilme amacı aslında tüm dijital cihazları birbirine bağlamak.

İşte sunduğu bu esneklik onu kablosuz içerik aktarım teknolojilerinde ön plana çıkarıyor. Yani DLNA destekli tüm cihazlar örneğin bir mp3 çalar, bir akıllı telefon veya bir Blu-ray oynatıcı birbiri arasında görüntü aktarımı yapabiliyor. Veya bir akıllı telefon ile bir TV kumanda edilebiliyor. Bu teknoloji Bluetooth?a çok benzese de sadece medya içeriğini aktarması en büyük farkı.

Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Bu tarz mimarinin ilk temelleri 2003 yılında teknoloji devlerinin bir araya gelerek cihazlardaki medya içeriğini birbirine bağlama kararı almaları ile atıldı. Daha sonra DLNA firması 2006 yılı ilk çeyreğinde konu ile ilgili olarak ilk kullanım detaylarını açıkladı. 2009 Ağustos ayında DLNA; 5500 farklı cihaz tarafından desteklenen ve 200 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştırılmış bir hizmet haline geldi.

DLNA teknolojisini destekleyen firmalar da oldukça fazla. Bunlarda bazıları Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Vestel olarak sıralanıyor. Vestel'in de bu teknolojiye yatırım yapıyor olması Türkiye teknolojisi açısından gurur verici.

DLNA teknolojisi aslında tek bir standart değil. Her medya ürünü için farklı bir standart formatı bulunuyor. Bazı cihazlar gönderici olurken bazı cihazlar alıcı bazı cihazlar ise kontrolcü oluyor. Henüz tam olarak yerleşmediği için formatlar biraz kafa karıştırabilir ancak temelinde oldukça basit alım-gönderim mantığı yatıyor. Bu formatların ve cihazların neler olduğuna bakmak gerekirse:

Dijital Medya Sunucusu (DMS): Bu cihazlara içerik kaydedilebiliyor ve ağdaki uyumlu diğer cihazların kullanımına açılabiliyor.

Dijital Medya Oynatıcı (DMP): Bu cihazlar DMS uyumlu cihazlardaki içerikleri oynatabiliyor.

Dijital Medya İşleyici (DMR): Bu cihazlar, DMC uyumlu cihazların DMS uyumlu cihazlardan bulduğu ve gönderdiği içerikleri oynatabilmektedir.

Dijital Medya Kontrolcüsü (DMC): Bu cihazlar DMS uyumlu cihazlardaki içerikleri bularak DMR uyumlu cihazlarda oynatabilmektedir.

Dijital Medya Yazıcısı (DMPr): Bu cihazlar DLNA ev ağına yazdırma hizmeti vermektedirler. DMP ve DMC uyumlu cihazlardan gelen içerikleri yazdırmaktadırlar.

Mobil Dijital Medya Sunucuları (M-DMS): Bu cihazlar kablosuz olarak içerik depolamakta, M-DMP, DMR ve DMPr uyumlu cihazların kullanımına sunmaktadır.

Mobil Dijital Medya Oynatıcı (M-DMP): Bu cihazlar herhangi bir DMS veya M-DMS cihazlardaki içeriği bularak oynatabilmektedir.

Mobil Dijital Medya Kontrolcüsü (M-DMC): Bu cihazlar DMS veya M-DMS uyumlu cihazlarda bulduğu içerikleri DMR uyumlu cihazlara gönderebilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç