Dma nedir?

DMA (Direct Memory Access: Direkt Bellek Erişimi) belleğe veri aktarımını ve bellekten veri okumayı; Merkezi İşlem Birimi’ni veri transferi işleminde devre dışı bırakarak, sistemin çalışmasını hızlandıran ve işlemci yükünü azaltan bir yöntemdir.

Normal şartlardan bellekten(/belleğe) veri okumak(/yazmak) istediğimizde, veri ilk önce bellekten(/kaynaktan) okunur ve işlemciye taşınır. İşlemci üzerinden tekrar taşımak istediğimiz adrese; yani aygıta (RAM, hd vb) gönderilir. Buradaki sakınca şudur: Taşımak istediğimiz veride hiçbir değişik yapmasak bile işlemci bu transferlerde etkin rol oynar ve taşınan veri her seferinde işlemciye uğrar. sistem kaynaklarını bu şekilde kullanmak; fazladan işlem gücü, zaman kaybı ve sistem yavaşlığı olarak sistem performansına yansır. Ayrıca bu taşıma sırasında işlemci yapabileceği diğer işlemleri de yapamaz. Eğer taşıdığımız veriler çok büyükse -örnek olarak veri görüntü kayıt kartından veya kartından geliyorsa- bu işlemler sistemimizin performansını büyük ölçüde yavaşlatır.

Bilgisayarı meydana getiren klavye ve ses kartı gibi aygıtlar bellekten veri alıp ve belleğe veri aktarmak için direkt belleğe erişirler.Buna DMA(Direct memory access) denir.Normal şartlarda DMA kullanmadanda bu cihazlar çalışabilir.Fakat bu durumda işlemciyi kullanmak durumunda kalacaklardır.Bu da işlemcinin daha mühim işleri yapması için gerekli süreyi uzatacaktır.Bunun önüne geçmek için böyle bir yol düşünülmüştür.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç