DLR testi nedir?

DLR aslında Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt) kısaltması. Bu testin temel amacı, pilotun veya pilot adayının havayolu şirketine ne kadar uygun olduğunu tespit etmek. Sınav iki aşamadan oluşuyor. Birinci bölümde adayın genel bilgi, yetenek, İngilizce, zeka seviyesiyle psikomotor yani beyinin ve el-ayak uyumlu çalışması test ediliyor.

Birinciyi geçenler ikinci aşamada karakter yapısı, CRM olarak adlandırılan kokpitte ekip çalışmasına ne kadar açık oldukları, şirket kültürüne uyumları, stres yapısı ölçülüyor. Testin ilk bölümü teori, bilgi ve beceriye dayalı, ikinci kısmıysa adayın karakter yapısı, davranışları, acil durumlarda sorunları çözüm yaklaşımları göz önüne alınarak detaylı olarak bir ölçüm yapılıyor.İki aşamalı sınavdan geçenler yüzde 92 oranında pilot oluyor. DLR aynı zamanda Lufthansa, SunExpress gibi şirketlerde görev alacak ikinci pilotlara da uygulanıyor. Hatta İsviçre Hava Kuvvetleri bile pilot adaylarına bu testleri yapıyor. THY pilot alımlarında bu testi uyguluyor.

THY başta olmak üzere Ülkemizde Sun Express, Yurtdırında Lufthansa Pilot Adaylarına Uygulanan ve Adayların Bilişsel, Pskomotor, Dil, Psikolojik, Matematik, Fizik (Yeni başlayan adaylara-ab inito), Görsel algı, hafıza yeteneği gibi konulardaki bilgi, yetenek, beceri ve anlayışlarına ölçen ve oldukça etkili ve yetkin bir test. Gün boyunca alacağınız CBT Testleri şöyle; İngilizce yeterlilik, aritmatik, görsel hafıza, algılama, matematik, hafıza çalıştırma, küp oryantasyon, yoğunlaşma, Psko test olarak değerlendirdiğim bir nevi kişilik testi (234 sorudan oluşan), CRM testi (96 sorudan oluşan), uzay oryantasyon testi. Testlerin tümü bilgisayar tabanlı (CBT) ve Dokunmatik ekran üzerinde sizlere cevaplama fırsatı veren en son sistem interaktif bir değerleme sınavı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç