DLP projeksiyon nedir?

DLP; Texas Instruments çalışanı Dr. Larry Hornbeck tarafından bulunan bir çip teknolojisidir. İsmini “Digital Light Processing” yani dijital ışık işlemeden alır. DLP çipi ortalama 2 milyon adet hareketli aynadan oluşur. Her mini ayna insan saçının 50'de 1'i inceliğindedir. Bu aynalar hareket yetenekleri sayesinde gelen ışığın nereye yansıtılacağını belirlerler. DLP devresi ise; bu çip ve etrafında bulunan işlemci ve bellekten oluşur.

Bu teknoloji DMD chip’ine yani mikro ayna aygıtını bünyesinde bulundurmaktadır. Bu sayede mikro ayna aygıtını da kullanarak sistemin merkezinden geçen ışınlar, üzerinde bulunan yansıtıcılar ile ışığı yansıtmaktadır. Yansıtılan bu ışınlar ile görüntü oluşumunu gerçekleştiren bu teknoloji DMD chip’ini yani Digital Mirror Device donanımını bulundurmaktadır. Digital Mirror Device aygıtının Türkçe anlamı dijital ayna aygıtı demektir. Bu chip Texas Instruments tarafından geliştirilmiştir. DLP teknolojisinde oluşturulacak olan görüntü sayısı kadar chip bulunmaktadır. Görüntünün yansımasında kullanılan DMD chip’i görüntü oluşumunun odak noktasını oluşturmaktadır.

DLP projeksiyon çalışma prensibi nasıldır?

Işık kaynağından çıkan beyaz ışık yoğunlaştırıcı lens yardımıyla nokta haline getirilir. Nokta haline gelen ışık; renk tekerleği denilen farklı renklere sahip dönebilen parça sayesinde ihtiyaç duyulan renge dönüşerek yoluna devam eder.

Tekrar büyüyen noktasal ışık netleştirici lens yardımıyla eski haline getirilerek DLP çipine yansıtılır. DLP çipinde görüntüyü oluşturan ışıklar projektör lensine doğru yansıtılırken, kullanılmayacak fazlalık ışıklar cihazın içinde bırakılır. Projektör lensine gelen ışıklar son görüntüyü oluşturur.

DLP ve LCD projeksiyonların arasındaki farklar nelerdir?

DLP çip kullanan projeksiyonların renkleri biraz soluk olabiliyor. Ayrıca DLP projeksiyonların parlaklığı da biraz düşük çıkıyor LCD lere göre. Bunun temel sebebi, LCD projektörlerde tüm renk çıkışları eşit seviyede parlaktır. Ancak DLP de sadece beyaz ışık çıkışı belirtilen ansi lümen değerindedir.

dlp projeksiyon

Beyaz dışındaki renklerin parlaklığı daha düşüktür.  Bunun için bir örnek verelim: 2000 Ansi lümen değerindeki LCD sistemli Epson EH-TW5200 modeli, 2500 Ansi lümenlik DLP optoma HD131Xe kadar parlak görüntü vermektedir. Oysa %25 daha zayıf olması gerekirdi. LCD teknolojili cihazlar, DLP teknolojili projektörlere göre parlak, daha canlı gösterim yapmaktadırlar. Özellikle DLP bir cihaz almayı düşünüyorsak ve aydınlık bir ortamda kullanacaksak parlak bir cihaz seçimi yapmamız gerekir.

DLP projektörler, LCD lere göre daha hafif üretilebiliyor. Cep projeksiyonu ya da mini projeksiyon üretimi sadece DLP de var. LCD teknolojisinde 1,5kg dan daha hafif bir projeksiyon henüz üretilemedi. DLP projektörlerde toz filtresi bulunmaz. DLP projeksiyonlar 7/24 saat çalışması gereken ortamlar için idealdir. Uzun süre kesintisiz gösterim yapabilirler. LCD projeksiyonların 7/24 saat süre ile açık kalması tavsiye edilmemektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç