Dlp (data loss prevention) nedir?

Dlp kısaltması İngilizce "Data Loss Prevention" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Data Loss Prevention, Türkçe'de "Veri Kaybı Önleme" anlamına gelmektedir.

Dlp (Data Loss Prevention); Bilgi kaybınınengellenmesi anlamına gelir ve bilgi güvenliğinde değerli verilerin başkalarının eline geçmesini engellemek üzere tasarlanmış bir teknolojidir.

Dlp, filtrelenmiş dosyalar, klasörler, bilgi bankaları, sıkıştırılmış dosyalar gibi değişik biçimlerde bulunan kaynakları koruyabilir.

Tüm Dlp sistemleri dağıtık ortamlarda olmasına rağmen merkezi olarak yönetilebilir ve raporlanabilirdir.

Dlp (data loss prevention)'nin amacı nedir?

Dlp (data loss prevention) veriyi korumaya yönelik geliştirildiği truva atı bulaşmış, güvenlik zaafı bulunan veya hatalı olarak yapılandırılmış bilgisayarlardan veri çalınmasını engellemek dlp'nin amacını oluşturur.

Dlp (data loss prevention) ile neler yapabilirisiniz?

Değerli verinin uygulamalar üzerinden (e-mail, web mail, IM, P2P,), ağsistemleri üzerinden (wi-fi, bluetooth, http(s),ftp), fiziksel aygıtlar üzerinden (yazıcılar, USBhafızalar, faks, CD/DVD) başka sistemlere gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

Dlp (data loss prevention) ürünleri nerelerde çalıştırılabilir?

Dlp ürünleri sunucu sistemlerinde, istemcilerde, taşınabilir bilgisayarlarda, avuç içi bilgisayarlarda çalıştırılabilir.

Dlp (data loss prevention) tarihçesi

Kimlik sahtekarlığı, bazı verilerin yanlışkişilere gönderilmesi vb olaylar sıkyaşanmaya başladıktan veri işlemde kullanılan “Data Mining” tekniklerinin dahada geliştirilerek çeşitli üniversitede yapılan çalışmalar ile birlikte ilk adımlar atılmaya başlanmıştır. Gelen talepler itibariyle çeşitliticari bilişim firmaları piyasada kendiprogramlarını satmaya başlamışlardır.Bilginin önem ve tanımı ISO 27001standartlarında; “Bilginin gizliliği, bütünlüğüve kullanılabilirliğinin korunması. Ek olarak,doğruluk, açıklanabilirlik, inkar edememe ve güvenilirlik gibi diğer özellikleri de kapsar.”olarak tanımlanmaktadır. Günümüz şirketleride Bilgi Teknolojisi standartlarına bupolitikaları dahil etmeye başlamışlardır.

Dlp (data loss prevention) çeşitleri

1. Network Dlp

2. Endpoint Dlp

Dlp (digital light processing) nedir?

Dlp kısaltması aynı zaman bir başka İngilizce kelime olan "Digital Light Processing" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Digital Light Processing kelimesi Türkçe'de "Dijital Işık İşleme" anlamına gelmektedir.

Dlp (digital light processing) projeksiyon cihazlarında kullanılan bir teknolojidir. Dlp (digital light processing) lcd teknolojisine göre daha yeni bir teknolojidir.

Dlp; Texas Instruments çalışanı Dr. Larry Hornbeck tarafından bulunan bir çip teknolojisidir.

Dlp çipi ortalama 2 milyon adet hareketli aynadan oluşur. Her mini ayna insan saçının 50'de 1'i inceliğindedir. Bu aynalar hareket yetenekleri sayesinde gelen ışığın nereye yansıtılacağını belirlerler. Dlp devresi ise; bu çip ve etrafında bulunan işlemci ve bellekten oluşur.

Sinemalar ve alanlarda kullanılan projektörlerde ise 3 Dlp çipi kullanılır. Bu çiplerin her biri ayrı ayrı kırmızı, yeşil ve mavi rengi yansıtırlar;

Tek Dlp’den farkı netleştirici lensten gelen ışık renk filtreli prizmaya çarpar. Filtrelenen renkli ışıklar Dlp çipleri tarafından geri yansıtılarak projektör lensine gönderilir. Projektör lensine gelen ışıklar son görüntüyü oluşturur.

Dlp (digital light processing) teknolojisi nasıl çalışır?

Işık kaynağından çıkan beyaz ışık yoğunlaştırıcı lens yardımıyla nokta haline getirilir. Nokta haline gelen ışık; renk tekerleği denilen farklı renklere sahip dönebilen parça sayesinde ihtiyaç duyulan renge dönüşerek yoluna devam eder. Tekrar büyüyen noktasal ışık netleştirici lens yardımıyla eski haline getirilerek Dlp çipine yansıtılır. Dlp çipinde görüntüyü oluşturan ışıklar projektör lensine doğru yansıtılırken, kullanılmayacak fazlalık ışıklar cihazın içinde bırakılır. Projektör lensine gelen ışıklar son görüntüyü oluşturur.

Dlp (digital light processing) teknolojisinin avantajları

1. Renk tutarlılığı gayet iyidir.

2. En iyi kontrast ve gölge detaylarına sahiptirler.

3. Genelde sessiz çalışırlar.

4. Boyutları genelde hafif ve daha küçüktür.

5. Pikseller arası boşluk çok azdır. Bundan dolayı görüntü daha pürüzsüzdür. En düşük çözünürlüklerde bile “Screen Door” etkisi çok azdır.

6. Uygun fiyatlı projektörlerdeki en iyi görüntü kalitesine sahiptirler. (10.000 Dolar altı)

7. Ölü piksel az veya yoktur.

8. Işık kaynağı nadiren bozulur. Diğer teknolojilerden daha ucuza tamir edilir.

9. Dlp zamanla bozulmaz. Aralıklı bakımlarla kutudan yeni çıkmış gibi kaliteli görüntü alınır. Bu özellik sadece DLP çipli projeksiyonlarda geçerlidir.

10. Renk düzgünlüğü en fazla olandır.

11. Kapalı optik elemanları sayesinde duman ve tozdan daha az etkilenirler. Kulüp ve kafeler için daha uygundurlar.

Dlp (digital light processing) teknolojisinin dezavantajları

1. Benzer çözünürlük ve parlaklık düzeyindeki LCD projektörlerden daha pahalıdır.

2. Ev sineması için kullanılan Dlp projektörler genelde 1500 lümen altındadır.

3. Bazı Dlp projektörlerde görülen “Gökkuşağı Etkisi” nadir de olsa bu projektörlerde görülebilir.

4. Hareketli parçaya sahiptirler. Renk tekeri bozulabilir veya ses çıkarabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç