Dlna nedir?

Digital Living network Alliance (DLNA) tüketici elektroniği, mobil ve kişisel bilgisayar endüstrisinin lider şirketleri tarafından oluşturulmuş bir birliktir.

Kuruluş amacı, ev içersindeki ağlarda kullanılan ve farklı firmalar tarafından üretilen elektronik cihazların bir standart dahilinde üretilip birbirlerine uyumlu hale getirilmesidir. Bu sayede kullanıcılar farklı firmalar tarafından üretilmiş cihazları ev içi ağlarında problemsiz ve kesintisiz bir biçimde kullanabilmektedirler. Birlik altında toplanan firmalar ürünlerini bu standartlar doğrultusunda geliştirebilirler ya da istedikleri değişiklikleri yapabilirler.

Philips, Samsung, Matsushita, Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel, Nokia ve Motorola bu birlik içersindeki önemli ve lider firmalardan bazılarıdır.

Dlna teknolojisini kullanabilmeniz için sahip olmanız gereken ekipmanlar

1- Videolarınızı Bilgisayar üzerinden yayınlamak için Digital Media server (DMS) sertifikalı bir program (Windows Media Player 12 sahip durumda) ve bir bilgisayara.

2- Bu yayını izleyebilmek için Digital Media Player (DMP) sertifikalı bir ekrana ya da televizyona.

3- Fotoğraf makinesiyle çektiğiniz fotoğrafları televizyonda izlemek için Fotoğraf Makinası'nın Digital Media Controller (DMC) sertifikasına.

4- Televizyonun da Digital Media Renderer (DMR) sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç