DLC nedir?

DLC, İngilizce Downloadable Content kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe; indirilebilir içerik anlamına gelmektedir.

Oyunlara ek haritalar, bölümler vb. yenilikler getirir. Adından da anlaşılacağı üzere DLC, indirilebilir içerik demektir. Piyasada yer alan herhangi bir oyun için çıkabilir. Sadece dijital olarak edinebileceğiniz bu içerikleri; Steam, PSN, XBLA ve benzeri portallarda görebilirsiniz.

DLC'ler farklı şekillerde vücut bulabilir. Bazen oyun içerisindeki karaktere eklenen yeni bir kıyafet, bazen oyunun multiplayer moduna yeni bir harita, bazen de oyunun içerisine farklı bir hikaye ekleyebilir. Genellikle bir ücret karşılığı satın alınan bu DLC'ler elinizdeki mevcut oyuna ekstra içerik sağlar.

Örnek olarak elinizde mevcut olan Call of Duty: Ghosts oyunu için alacağınız harita DLC'si ile multiplayer modunuzdaki harita sayısını çeşitlendirebilirsiniz. Şirketler DLC yani Downloadable Content'ler (indirilebilir içerik) sayesinde hikayelerinin gölgede kalmış noktaları veya devamı oyunculara aktarabiliyorlar.

Özellikle bu nesilde PC'nin yanı sıra PS3 ve Xbox 360'ta bu sistem oldukça popüler oldu. Birçok firma başarılı oyunları için indirilebilir içerik çıkarıyor ve bu yöntem ile daha fazla para kazanmanın bir yolunu buldular. Bir araştırma şirketinin verileri indirilebilir içeriklerin oyuncuların ilgisini pek de çekmediğini gösterdi.

Frank N. Magid Associates'in 800'e yakın oyuncu arasında yaptığı araştırmaya göre bu oyuncuların sadece %15'i DLC satın alıyor. Oyuncuların %41'i ise DLC'nin ne olduğundan haberdar, fakat satın almıyor.

Araştırmanın en ilginç noktası ise oyuncuların %43'ünün DLC'den haberinin olmaması. Frank N. Magid Associates başkanı Mike Vorhaus DLC'den haberi olmayan oyuncu kitlesinin Wii ve PS2 gibi oyunlarının DLC'si olmayan konsolların oyuncuları olduğunu söyledi.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç