Divx nedir?

DivX bir görüntü sıkıştırma formatıdır.DVD formatındaki bir videoyu sadece %15 kalite kaybıyla sıkıştırarak dosya boyutunu ciddi derecede küçültür ki bu %15'lik kayıp insan gözüyle ciddi bir fark yaratacak kadar büyük bir kayıp değildir.  DivX aslında görüntüyü MPEG-4 (2) formatına uyumlu şekilde sıkıştırır. MPEG-4'ten farklı olarak ses içeriklerini aac ile değil mp3 veya AC-3 ile sıkıştırır. Günümüzde MPEG-3 (10) şeklinde sürekli gelişen görüntü sıkıştırma standartları gelişmektedir. DivX ilk başlarda ücretsiz bir sıkıştırma formatı iken daha sonra ücretli hala gelmiş ve bu durum XviD’in ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Son yıllarda kullanıcılar arasında olağanüstü rağbet görmüş DivX, Inc. (eski adıyla, DivXNetworks) tarafından geliştirilen görüntü sıkıştırma biçimidir (video codec). DivX, sayısal videoyu MPEG-4 bölüm 2 “Advanced Simple” profili uyumlu sıkıştırarak görece az görsel kayıpla videonun kompakt bir biçimde saklanabilmesini sağlar. Popülerlik ve yaygınlık nedeniyle, MPEG-4 standardı sadece görüntü kodlamasında kullanılmaktadır; DivX ile kodlanmış görüntü içeren dosyalarda ses kısmı AAC (MPEG-4 ses kodlama standardı) yerine MP3 ya da AC-3 ile kodlanır. windows ve macintosh ortamlarında çalışan DivX codec ve uygulaması dışında “DivX” logosu taşıyan oynatıcılar ya da oynatıcı yazılımları DivX yazılımı içermemekte, ancak DivX ile sıkıştırılmış filmleri oynatabilmektedir.

DivX 3.11 Alpha ve önceki sürümler, Microsoft’un (sadece ASF içinde kullanılabilen) MPEG-4 Sürüm 2 video çözücü/açıcısı (codec) kırılarak geliştirilmiştir. Bu şekilde codec’in AVI gibi ASF harici muhafazaları da desteklemesi sağlanmıştır. Daha sonra 2000 yılında sıfırdan geliştirilen DivX 4.0 piyasaya sürülmüş, bunu 2002'de DivX 5.0 ve 2005'de DivX 6.0 izlemiştir. DivX 4 öncesinde DivX Networks şirketi kurulmuş, daha sonra şirket DivX, Inc. adını almıştır.

DivX codec indir!

Divx videoları izleyebilmeniz için bilgisayarınızda yüklü olması gereken codec bileşeni: http://download.chip.eu/tr/DivX-Codec_121379.html

Dış bağlantılar

http://www.divx.com/en/software/divx-plus/technologies

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç