Diecast nedir?

Diecast, arabaların değerli ölçülerde küçültülüp yapılan modeline verilen isimdir.

Diecast kelimesi terim olarak “pres döküm” anlamına gelmektedir.

Çinko ve Alüminyum elementlerinin bir araya getirilmesiyle elde edilen zamak adlı maddenin eritilerek, belirlenen diecast modelin önceden hazırlanmış çelik kalıplarına dökülerek soğutulmasıyla diecast modelin ana gövdesi ve bazı diğer kısımları elde edilir.

Diecast modelin yapımında zamak maddesinin yanı sıra plastik, mika, cam, karbon fiber ve benzeri yardımcı maddeler de kullanılmaktadır.

Bir diecast modelin camı için mika, ayna, torpido, vites, koltuk gibi kısımlarında plastik veya deri, lastikleri için kauçuk gib maddeler kullanılmaktadır.

Bir diecast modelin kaliteli oluşunda metal alaşımlı maddelerin daha yoğun bir şekilde kullanılmış olması etkin rol oynar. Bir diecast koleksiyoneri olarak iyi bir koleksiyon oluşturmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar bulunmaktadır.

diecast

Bunlar; diecast modelin sertifikalı olması, özel bir seriye ait olması, nadir sayıda üretilmiş olmasıdır. Koleksiyonunuza dahil etmek istediğiniz bir diecast modelin mümkün olduğu kadar ayrıntılı bir şekilde titiz işçilikle elde edilmiş olması, direksiyonunun lastikleri hareket ettirmesi, vitesinin çalışıyor olması, şaftının dönmesi, süspansiyonunun olması, koltuk ve aynalarının ayarlanabilir olması, kapılarla birlikte motor ve bagaj bölmesinin açılabilir olması etkenleri odiecast modeli kaliteli olarak nitelendirecektir.

İlk model araba örneklerinde, 1900’lü yılların başına kadar henüz diecast araba üretimi söz konusu değildi. Onun yerine teneke ve teneke türevi malzemelerden üretilen arabaların ardından 1919 yılında Amerikalı “Tootsie Toys” adında bir marka tarafından ilk kez diecast üretimi gerçekleştirildi.

Diecast araba koleksiyonu, 1919’da başlayan bu üretimin bir hobi ve ilgi alanı haline gelmesinden sonra yıllar içinde farklı teknolojik gelişimlere uğrayarak bugünlere gelirken, Türkiye’de asıl popüler olmaya başladığı süreç henüz son 10-15 yılı kapsıyor.

Diecast koleksiyonculuğu ülkemizde 2000 ‘li yılların başından itibaren ilgi görmeye başlamıştır. Diecast model arabaları kaliteli yapan bir özellik de, ağırlıkları ile dikkat çekmeleridir. Bir metal olduğu için gerçek bir araba gibi ağır olan modeller, diecast araba koleksiyonu yapanlar için daha ilgi çekicidir.

Diecast otomobil modelleri, yaygın kanının aksine oyuncak kategorisi içine bütünüyle girmez. Teneke model arabalar, o dönemdeki üretim ve kamuoyu algısı nedeniyle oyuncak arabalar sınıfında yer alıyor ve koleksiyon olduğu kadar oyuncak işlevi de görüyordu. Oysa diecast model arabalar tamamen koleksiyon ve hobi amaçlıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç