Diş taşı nedir?

Bakteri plağının dişler üzerinde katılaşması ile oluşan birikintiye diş taşı adı verilir.

Herkesin diş taşı oluşumuna yatkınlığı birbirinden çok farklıdır. Çoğu kişide, bu birikintilerin oluşumu yaşlandıkça hızlanır. Diş taşı, diş üzerindeki sarı ya da kahverengi görüntüsüyle kolayca fark edilir.

Diş taşı adı da verilen tartar, dişlerinizde renk bozukluklarına ve lekelere neden olur. Kalsiyum ve fosfat birleşerek dişler üzerinde kristaller oluşturur. Kalsiyum fosfat kristalleri, zaman içinde bakteri plağı içerisinde sertleşir ve diş taşı oluşturur.

Diş taşının en çok alt çenede, kesici dişlerin dile bakan yüzlerinde ve üst birinci azılarda görülür. "Bunun nedeni, dil altı, çene altı ve kulak önü tükürük bezlerinin buralara açılmasıdır".  "Dişlerde bakteri plağı yoksa kalsiyum tuzları dişe yapışamaz. Bakteri plağı oluşmaması için de dişlerin ve dişetinin düzenli fırçalanması gerekir.

Diştaşları dişeti seviyesinin üstünde ve altında olabilir. Dişeti seviyesi üstündeki diştaşları ultrasonik cihazlarla yada el aletleriyle temizlenir. Dişeti altındakiler sadece özel aletlerle dişhekimi tarafından el ile temizlenmelidir. Temizliğin hiçbir zararı yoktur. Aksine temizlenmeyen diş taşları dişeti hastalığının ilerlemesine ve ilerlemiş hastalık dişler arasındaki kemiğin kaybına ve dişeti çekilmesine neden olur.

diş taşı

Bakteri plağı diş çürüğününde nedeni olduğu için, diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla bakteri plağını diş yüzeylerinden ve dişeti içinden uzaklaştırmalıyız. Günde iki kez diş fırçalama (çok iyi fırçalama ile bir kez de olabilir) ve bir kez diş ipi kullanımını öneriyoruz. Doğru ve sağlıklı beslenmede çok önemlidir. Sigara diştaşı oluşumuna neden olmaz ama oluşan plak ve diştaşının renklenmesine ve lekelerin daha kalıcı olmasına neden olur.

Dişeti hastalıklarından,çürüklerinden, ağız-diş sağlığı hastalıklarından ve diş taşından korunmanın en iyi yolu fırçalamadır. Diş taşı doğal bir yol olan tükürükten oluşur. Ancak ağızda yabancı bir cisimdir ve ortadan kaldırılması gerekir."  Diş taşı temizliğinin uzmanlarca ve özel aygıtlarla yapılması gerekir.

"Diş taşlarının temizlenmesi genel olarak tehlikeli değildir. Bazı kişilerde diş taşı temizlendikten sonra sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet oluşabilir. Ancak bu da düzenli fırçalama ile kısa sürede geçer". Bazı ilerlemiş vakalarda ise diş taşının dişetinin hem altında hem de üstünde birikebilir. "Bunlar periodontologlar tarafından özel yöntemlerle temizlenir. Bu durumda dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak önlemlerle sorun en aza indirgenir".

Diş taşı temizliği sanılanın aksine diş yüzeylerine zarar vermeyen basit bir işlemdir. Birçok hasta, diş taşı temizliğinden sonra tekrar oluştuğu için diş taşının temizlenmesini gereksiz bulur. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. 6 aylık rutin kontrollerde mutlaka yapılması gereken diş taşı temizliği, hasta hatalı diş bakım alışkanlıklarını değiştirmediği ve plakları etkin temizleyemediği için yeniden oluşmaktadır. Bazı insanların da tükürük yapısı fazla mineralli olduğu için daha hızlı bir şekilde diş taşı oluşumuna maruz kalır.  Her halükarda öncelikle profesyonel diş taşı temizliği yapılmalı, daha sonra kişi, doktorunun önerdiği ve diş taşı oluşumunun önüne geçen bakım şeklini rutine bindirmelidir.

Sağlıklı diş eti açık, uçuk pembe renkli, sıkı görünümlüdür. İltihaplı dişetleri ise koyu kırmızı/morumsu renkte, dokunmayla kanayan, şiş ve gevşek görünümlü olur. Sigara gibi bazı etkenler dişeti iltihabını bir miktar baskılar ve esas dramatik tabloyu gizler. Gecikilmiş durumlarda ya diş taşı temizliğinden önce çekilme başlar ya da diş taşı temizliğinden sonra iltihaplı durumu geçen dişetleri çekilir.

Diş eti çekilmesi kemiğin etkilendiği ileri vakaları işaret eder. Diş taşı temizliğinden sonra eğer çekilme mevcut ise diş kökleri açığa çıkar, hassasiyet oluşur. Çoğu hasta bunun sebebinin diş taşı temizleme işlemi olduğunu düşünür ve bir daha diş taşı temizliği yaptırmaz.

Ancak bu tamamen bakımı aksatılmış ve doğru şekilde ağız ve diş sağlığına önem verilmemesinin bir sonucudur ve ihmal edilirse tablo daha da şiddetlenecek, diş kayıplarıyla karşı karşıya kalınabilecektir. Diş taşı temizliğine sık gerek duyuyorsanız ağız hijyeniniz olması gerektiğinden daha az seviyede ve ağız bakım alışkanlıklarınız yeterli değil demektir.

Bununla ilgili diş hekiminizden gerekli yönlendirmeleri yapmasını isteyebilirsiniz. Profesyonel temizlikten sonra tekrar diş taşı oluşumunu engellemek sizin elinizdedir. Düzenli ve doğru bakım ile sık tekrarlanmayacak olan diş taşı, ağız ve diş sağlığını tehdit eden önemli bir unsurdur. Genel sağlığı büyük ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığı için, ihmal etmeden gerekli bakımlar yaptırılmalı ve gerektiği her durumda diş taşı temizliği için başvurulmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç